9. ENH: Kanadyjczycy, Szwedzi i reszta

Nowości niedostępne w kinach, retrospektywy kina szwedzkiego i kanadyjskiego to tylko niektóre z propozycji tegorocznego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty

Festiwal Era Nowe Horyzonty rozpocznie się już za kilka miesięcy, a organizatorzy stopniowo kompletują program. Na dzisiejszej konferencji prasowej przybliżyli część filmów, które zostaną pokazane na  tegorocznym festiwalu.

Jak co roku najważniejszą sekcją będzie Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty prezentujący osobiste, często prowokacyjne filmy z całego świata . W konkursie znajdzie się 14 premier, w tym pełnometrażowe debiuty znanych artystów wizualnych. Będzie można zobaczyć m.in amerykański "Mock Up on Mu " - kolaż skompilowany z fragmentów filmów science-fiction, w reżyserii artysty i performera Craiga Baldwina czy "Hunger " - nagrodzony na festiwalu w Cannes debiut artysty wizualnego Steve'a McQueena.

W tym roku zostanie przyznanych więcej nagród niż miało to miejsce w poprzednich latach. Grand Prix (nagroda w wysokości 20 tysięcy euro) powędruje do reżysera najlepszego filmu, wybranego po raz pierwszy przez międzynarodowe jury. Twórcy będą ubiegać się ponadto o Nagrodę Krytyków Filmowych i Nagrodę Publiczności . Organizatorzy zapowiadają, że wszystkie nagrodzone filmy pojawią się w kinowej dystrybucji w Polsce , prawdopodobnie nastąpi to na początku przyszłego roku.

Po raz pierwszy w tym roku we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce . W tej sekcji pojawi się Agnes Varda z autobiograficznym "Les plages d'Agnes". Peter Greenaway pokaże - kolejne po "Nightwatching" - dzieło o "Straży Nocnej" Rembrandta. Tym razem reżyser skoncentruje się na współczesnym odbiorze Rembrandta dowodząc analfabetyzmu współczesnej kultury, nie potrafiącej odczytywać dzieł dawnych mistrzów . Podobnie jak w przypadku Konkursu Nowe Horyzonty, również film nagrodzony w Konkursie Filmów o Sztuce może liczyć na kinową dystrybucję w naszym kraju.

Nadal trwa selekcja do Konkursu Nowych Filmów Polskich . Podobnie jak w zeszłym roku, zobaczymy w tej sekcji nie tylko premiery, ale również filmy, które już były wyświetlane w kinach. Roman Gutek, dyrektor festiwalu , przyznaje, że nowości polscy twórcy wciąż "trzymają" na festiwal w Gdyni:

Nie jest łatwo przekonać polskich reżyserów, producentów, by u nas pokazywali swoje filmy premierowo. Dlatego chcemy pokazywać te produkcje, które przemknęły przez nasze ekrany mało zauważone, a są warte pokazania. Odwiedza nas coraz więcej gości z zagranicy: krytyków filmowych, selekcjonerów z innych festiwali i miłośników kina. Dlatego festiwal stanowi świetną okazję, aby promować polskie kino wśród obcokrajowców.

Za to już w pełni znamy program tegorocznych retrospektyw. Ciekawie zapowiada się retrospektywa najnowszego kina kanadyjskiego . Będzie można obejrzeć m.in. wszystkie pełnometrażowe, a także szeroki wybór krótkich metraży autorstwa Guya Maddina . Jego filmy już pojawiały się na Nowych Horyzontach i wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczności.

Szwecja to druga z kinematografii prezentowanych na tegorocznych Nowych Horyzontach. W ramach szwedzkiej retrospektywy zobaczymy przykładowo filmy mało znanego w Polsce wybitnego Jana Troella . Niemy klasyk kina szwedzkiego, "Skarb rodu Arne ", zostanie pokazany z muzyką na żywo, którą specjalnie do tego filmu skomponował Leszek Możdżer .

Jeden z gości festiwalu to nagradzany na całym świecie prowokacyjny twórca Tsai Ming-liang z Tajwanu. Publiczność Nowych Horyzontów będzie mogła obejrzeć szeroki przegląd jego filmów.

Tsai Ming-liang, Kapryśna chmura

Bohaterowie polskich retrospektyw to Krzysztof Zanussi i twórca filmów animowanych Piotr Dumała .

Festiwal Tegoroczny Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 2 sierpnia . Pełen program zostanie ogłoszony 1 lipca .

Internetowa sprzedaż karnetów festiwalowych oraz karnetów na koncerty w klubie festiwalowym rusza 2 kwietnia .

M.G., mat.pras.

Więcej o: