Rozstaje Europy - dokumenty i nie tylko

Festiwal filmowy "Rozstaje Europy" rozpocznie się w Lublinie już 22 kwietnia

W konkursie festiwalowym wezmą udział filmy poruszające problemy pogranicza, współistnienia różnych narodów, religii i kultur , ukazujące los człowieka zdeterminowany przez wydarzenia wielkiej historii i procesy uniformizacji oraz poszukiwania tożsamości w wielokulturowym świecie.Oprócz filmów w programie festiwalu również wystawy, spotkania, dyskusje, a także koncerty.

W tej chwili trwa selekcja, podczas której do konkursu głównego zostanie wyłonionych około 40 najlepszych filmów krótkometrażowych i blisko 15 pełnometrażowych. Nad poziomem filmów kwalifikowanych do konkursu czuwa komisja selekcyjna: Wojciech Kałużyński, Grzegorz Pieńkowski i Adam Radziszewski. W ciągu całego festiwalu zaprezentujemy ponad 100 dokumentów, większość z nich pojawi się w Polsce po raz pierwszy.

1. Na otwarcie - najnowszy film Marcela Łozińskiego "Poste restante" oraz "A gdyby tak się stało"

Inspiracją do powstania tego 14-minutowego dokumentu stały się losy jednego z miliona listów do Pana Boga, które co roku trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach, skreślonego dziecięcą ręką. W Polsce co roku około miliona listów, których adresaci są nie do odnalezienia trafia do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. Film zainspirował Ewę Błaszczyk, siostrę Małgorzatę Chmielewską, Otylię Jędrzejczak, Stanisława Sojkę, Muńka Staszczyka, Stanisława Obirka oraz Jarosława Lipszyca do spisania osobistych refleksji w formie listów do Boga. Złożyły się one na książkę "Pan Bóg. Niebo".

2. Premiera najnowszego filmu Grzegorza Linkowskiego "Niewygodny"

3. Retrospektywa filmów Marcela Łozińskiego

Marcel Łoziński jest jednym z największych twórców filmów dokumentalnych w Polsce. Wystarczy przypomnieć choćby takie tytuły jak: nominowany do Oscara w roku 1994 "89 mm od Europy", "Las Katyński", "Jak żyć" czy "Wszystko może się przytrafić".

Łoziński urodził się w 1940 roku w Paryżu, jest absolwentem wydziału reżyserii PWSFTV i T w Łodzi w roku 1971. Na swoim koncie ma wiele nagród m.in. Nagrodę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, Nagrodę "Paszport Polityki" w kategorii: film; za rok 1995 , Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu dokumentalnego (2000 r.) czy Nagroda Wolności im. Andrzeja Wajdy przyznawana podczas MFF w Berlinie (2004 r.)

4. Retrospektywa filmów Pawła Kędzierskiego

Druga retrospektywa to także spojrzenie na wybitną twórczość reżysera filmowego i dokumentalisty - Pawła Kędzierskiego, twórcy takich filmów jak: "Zdjęcia próbne", "My cichociemni. Głosy żyjących", "Jaka Polska", "Dar wolności".

Paweł Kędzierski w latach 70. był członkiem Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy, w 1990 współzałożycielem Studia Filmowego "Kronika" oraz wieloletnim przewodniczącym Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Uczeń Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka.

5. Retrospektywa filmów Piotra Bikonta

KONCERTY

22.04 (środa), godz. 21.00

Radio Bagdad

Radio Bagdad - ta postpunkowa grupa z Trójmiasta; w momencie pojawienia się na polskiej scenie muzycznej została okrzyknięta jednym z najmocniejszych debiutów ostatnich lat. W swych tekstach bardzo ironicznie i celnie puentują nastroje panujące wśród współczesnego pokolenia młodych Polaków: problem nasilonej emigracji, brutalne zasady kapitalizmu, zakłamanie polityków i pseudointeligentów, upadek podstawowych wartości na świecie. Zaangażowane i niebanalne teksty komponują się z doskonale sprawdzającą się na koncertach muzyką.

5 Element, ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16; bilet: 10 zł

23.04 (czwartek), godz. 21.00

Masala Soundsystem

Masala Soundsystem - zespół łączący klubową muzykę taneczną z korzennymi dźwiękami bliskiego i dalszego wschodu oraz Europy Środkowej. MASALA to eksperymentalna muzyka łącząca tradycję z nowoczesnością oraz pozytywny przekaz z krytyką rzeczywistości. MASALA to nie tylko spotkanie folku, hip-hopu, muzyki klubowej i tradycji jamajskich sound-systemów. Koncept ich ostatniego album został uzupełniony o nagrania terenowe z Iraku, Afganistanu i Pakistanu. W ten sposób MASALA staje się porozumieniem ponad granicami, pokoleniami i podziałami, porozumieniem, którego tak bardzo brakuje w czasach międzycywilizacyjnego konfliktu.

5 Element, ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego; bilet: 15 zł

24.04 (piątek), godz. 21.00

Dr Szron, r33lc4sh, Desper, RaF, King Stress

Odbiorcy usłyszą wielokulturową mieszankę światowych rytmów, m.in. bałkańskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, indyjskich, arabskich, jamajskich, węgierskich, żydowskich, cygańskich, afrykańskich oraz Ethno jazz w nowoczesnych aranżacjach. 5 Element, ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego; wstęp wolny

25.04 (sobota), godz. 21.00

All Sounds Allowed

All Sounds Allowed - zespół powstał w 2004 roku we Wrocławiu. Specjalizują się w poszukiwaniu nowych brzmień. Problem coraz bardziej powiększającego się zanieczyszczenia środowiska został wykorzystany przez zespół jako pomysł na oryginalne brzmienia. Rury, metalowe i plastikowe beczki, blacha, sprężyny, pcv, etc. - to surowce, które wykorzystują budując swoje instrumentarium. Pole zainteresowań sonorystycznych ALL SOUNDS ALLOWED to nie tylko post-produkcyjne materiały, ale też elektronarzędzia: wiertarki, szlifierki, piły. Ich utwory mają swój początek w rytmie. Pośród zgrzytu i zgiełku skręcanej blachy mieszają się dźwięki różnych gatunków i pochodzenia. Jest to permanentny eksperyment, a każde wykonanie jest niepowtarzalne.

5 Element, ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego; bilet: 10 zł

Po każdym koncercie after party. karnet: 30 zł

mat.pras

Więcej o: