Premiera DVD - Appaloosa

"Ja wiem, że czasem są upadki i wzloty - dziewczyny to nic więcej, jak tylko kłopoty."
Dla szeryfa Virgila Cole'a i jego zastępcy Everetta Hitcha metoda pracy jest jedna: strzelaj szybko, strzelaj celnie, od razu przeładuj. Bez uczuć, bo one mogą zabić. Rywale w " Historii przemocy " , Ed Harris oraz Viggo Mortensen stają ramię w ramię jako przyjaciele, Cole i Hitch, mający zaprowadzić porządek w twardym niczym kula westernie dla twardych facetów, opartym na powieści Roberta B. Parkera. (Opis dystrybutora)

" Appaloosa " to drugi film w karierze reżyserskiej Eda Harrisa . Pierwszy, " Pollock " , przyniósł mu nominację do Oscara w kategorii aktorskiej, a dla Marcii Gay Harden okazał się jeszcze szczęśliwszy - aktorka uhonorowana została Oscarem za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. W przypadku "Appaloosy" trudno się spodziewać, by powtórzyła sukces "Pollocka" , ale to nie oznacza, że filmem nie warto się zainteresować. Harris, dość wiernie przenosząc na ekran powieść Parkera, zmierzył się westernem, który to gatunek od czasu do czasu powraca jeszcze na ekrany kin, choć czasy świetności ma już dawno za sobą . I choć "Appaloosa" z pewnością nie jest dla gatunku tym, czym prawie dwadzieścia lat temu był " Bez przebaczenia " Clinta Eastwooda , to jednak udowadnia, że filmowy western ma się dobrze i że nie musimy się martwić o to, że już nie zobaczymy nowych pojedynków w samo południe. Zobaczymy je na pewno.

Głównym atutem filmu Harrisa jest znakomita obsada aktorska pełna twardych facetów, którzy z niejednego planu filmowego chleb jedli. Obok reżysera, który zarezerwował dla siebie główną rolę, w "Appaloosie" występują Viggo Mortensen , który pojawia się tu w "podwójnej" roli przyjaciela Eda Harrisa i narratora, a także Jeremy Irons , który wcielił się w postać głównego antagonisty dzielnej dwójki, dbającej twardą ręką o prawo i porządek. Stawkę twardzieli dopełnia jeszcze Lance Henriksen . Nie oni jednak stanowią główne źródło zamieszania w tej przewrotnej historii, która po dość schematycznym początku przybiera niespodziewany obrót. Faceci w "Appaloosie" są tacy, jakimi powinni być bohaterowie westernów - piją whiskey, nie rozstają się ze swoim koltem, a ich głównym zajęciem jest lanie się po pyskach, bądź wymiana ognia. Nie wystarczy to jednak w zderzeniu z żywiołem ostatecznym, jakim okazuje się być... zalotna wdowa , w której rolę wcieliła się Renée Zellweger . W obliczu pokus, jakie ze sobą niesie ta drobna kobieta, na nic zdaje się celne oko i silna pięść.

Oprócz świetnego aktorstwa, "Appaloosa" oferuje nam kilka ładnie sfotografowanych okiem obiektywu Deana Semlera widoczków pustyni, konieczne w westernie strzelaniny oraz świetne dialogi, które częstymi momentami wywołują na twarzy widza uśmiech. Bo tak naprawdę film Harrisa mimo obsadzenia w nim aktorów o charakterystycznym emploi twardziela, to bardziej komedia obyczajowa osadzona w realiach Dzikiego Zachodu. Wynika to z sytuacji, w której znaleźli się nasi bohaterowie, którzy o strzelaniu wiedzą wszystko, ale wobec kobiecych czarów stają się bezwolnymi marionetkami uczuć, o których do tej pory jedynie słyszeli z opowiadań. Bo zabicie przestępcy okazuje się być niczym w porównaniu do konieczności wybrania koloru zasłon do nowego mieszkania. Są bowiem rzeczy, których rewolwerowa kula nie załatwi.

Zwiastun filmu:

Tytuł: Appaloosa Kraj: USA Reżyseria: Ed Harris Scenariusz: - Ed Harris - Robert Knott - Robert B. Parker Muzyka: Jeff Beal Obsada: - Ed Harris - Jeremy Irons - Viggo Mortensen - Renée Zellweger - Lance Henriksen Czas trwania: 111 min. Obraz (format): - 16:9 - 2,40:1 - 2,40:1 anamorficzny Dźwięk (format): - Dolby Digital 5.1 angielski Dolby Digital 5.1 angielski - Dolby Digital 5.1 polski Dolby Digital 5.1 polski - Dolby Digital 5.1 rosyjski Dolby Digital 5.1 rosyjski Polska wersja językowa: - polski lektor - polskie napisy Napisy: - polskie - estońskie - litewskie - łotewskie - rosyjskie - ukraińske - angielskie Dodatki: - Komentarz Eda Harrisa oraz scenarzysty i producenta Roberta Knotta - dokument Powoływanie bohaterów Appaloosy do życia - dokument Historyczna precyzja Appaloosy - dokument Miasto Appaloosa - dokument Dean Semler ponownie w westernie - sceny dodatkowe z komentarzem Eda Harrisa i Roberta Knotta Dystrybutor: Galapagos

WIĘCEJ O PREMIERACH DVD

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: