"Każdy film powinien spełniać dwa warunki"

Kilka dni temu pisaliśmy o filmie "Dla Ciebie i Ognia". Dziś mamy dla Was rozmowę z reżyserem i współscenarzystą tego filmu - Mateuszem Jemiołem.

Jakie były wasze inspiracje podczas pisania scenariusza do DCIO? Krytycy szukają w waszym filmie wpływów m.in. dzieł Lyncha ?

- Pisząc scenariusz zdawaliśmy sobie sprawę, że takie porównania mogą się pojawić. Uważamy jednak, że nic złego w tym nie ma, ponieważ być porównanym z takim reżyserem jak David Lynch, to dla takich młodych twórców jak my wielki komplement. Uważamy, że od najlepszych trzeba się uczyć i tak też staramy się robić. Mimo wszystko naszą największą inspiracją był film " Wszystko gra " Woody'ego Allena - dotychczas chyba tylko 2 osoby to zauważyły.

Twoja i Tomasza Zasady wspólna wytwórnia filmowa - " Kalina ", istnieje 12 lat. Dlaczego po realizacji serii mniej lub bardziej offowych komedii, zdecydowaliście się na thriller i to bardzo poważny, mistyczny rzekłbym?

- Nigdy nie chcieliśmy robić komedii. Jednak na samym początku naszej drogi wybieraliśmy właśnie taki gatunek ponieważ jest dużo łatwiejszy do strawienia niż filmy o biednej polskiej młodzieży szukającej miejsca w życiu. Tamten etap traktowaliśmy jako poligon doświadczalny do szkolenia warsztatu. W momencie kiedy stwierdziliśmy, że podołamy zrobieniu prawdziwego filmu pełnometrażowego to zajęliśmy się gatunkiem, który osobiście lubimy najbardziej - czyli thrillerem.

Poruszacie w filmie tematykę bliską religii, Bóg - Szatan to niezwykle rzadkie w naszym nurcie niezależnym, a nawet kinie mainstreamowym. Dlaczego sięgnęliście do takiej tematyki?

- Wpadł nam taki pomysł i uznaliśmy, że jest on godny zrobienia filmu. W polskim nurcie niezależnym rzadkie jest praktycznie wszystko. Polski Off dopiero raczkuje. Jednak ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej filmów godnych uwagi i bardzo nas to cieszy.

Wasz film jest moim zdaniem dobrym produktem komercyjnym. Lubicie kino komercyjne, mainstreamowe?

- Oczywiście, że lubimy kino mainstreamowe. Ktoś kto takiego kina nie lubi, to nie lubi chyba kina jako całości. Uważamy, że każdy film powinien spełniać dwa warunki: Po pierwsze traktować widza z szacunkiem, pobudzać wyobraźnię i skłaniać do przemyśleń. Po drugie dostarczać rozrywki tak, aby widz wychodził z kina zadowolony. Naszym zdaniem w Polsce często się o tym zapomina i filmy dzieli się na dwie kategorie: 1. Czysta rozrywka 2. Kino bardzo ambitne. Uważamy, że przy odrobinie wysiłku można to połączyć i tworzyć filmy mądre, ale również oglądane.

Dziękujemy za rozmowę

Film Mateusza Jemioła i Tomasza Zasady pokazany zostanie w dniach 7-9 maja 2009 w Warszawie w Cinema City Arkadia, we Wrocławiu w Kinie Dworcowym, w Krakowie w Kinie Pod Baranami, w Poznaniu w kinach Apollo i Malta, w Katowicach w kinie Światowid, w Lublinie w kinie Bajka, w Toruniu w Naszym Kinie, w Łodzi w kinach Charlie i Cytryna, w Olsztynie w kinie Awangarda, w Zielonej Górze w kinie Newa, w Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia, w Elblągu w kinie Światowid oraz w Nowym Sączu w kinie Sokół. Tydzień później trafi na DVD.

Materiały: Epelpol Entertainment

Dla Ciebie i Ognia - zwiastun

PRZECZYTAJ NASZĄ RECENZJĘ FILMU DLA CIEBIE I OGNIA

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: