Debaty i sztuka dokumentu

W ramach 6. Festiwalu PLANETE DOC REVIEW odbędzie się w warszawskiej Kinotece osiem debat. Każda z nich jest powiązana tematycznie z filmem z programu festiwalu

Debata Co banki robią z naszymi pieniędzmi , organizowana przez Krytykę Polityczną, odbędzie się w piątek, 8 maja o godz. 18:00 , po polskiej premierze filmu Zaróbmy jeszcze więcej. Podczas dyskusji zostaną poruszone problemy: Czy kryzys był nieunikniony? Czy czynione w oderwaniu od norm etycznych inwestycje banków nie są jego pierwszą przyczyną? Czy możemy coś zrobić, czy jesteśmy skazani na bycie nieświadomymi sprawcami skrajnej niesprawiedliwości na świecie?

Debata Polityka natury , organizowana przez Krytykę Polityczną oraz tygodnik Polityka odbędzie się w sobotę, 9 maja o godz. 19:30 , po projekcji filmu Wiek głupoty. Jej tematem będą związki polityki i ekologii. Debata z udziałem socjologów, dziennikarzy, filozofów i ekologów oprócz Warszawy odbędzie się w tym samym czasie w 9 innych miastach Polski w ramach Weekendu z cyfrowym PLANETE DOC REVIEW.

Naturalnym dopełnieniem sekcji M(a)u(e)r - Rewolucja 1989 roku w polskim i niemieckim filmie dokumentalnym, gdzie zostaną pokazane wyselekcjonowane polskie i niemieckie dokumenty podejmujące temat upadku komunizmu i jego konsekwencji, będzie debata Sztuka filmowa a wydarzenia 1989 roku . Odbędzie się ona w poniedziałek, 11 maja o godz. 21:00 , po projekcji filmu " Królik po berlińsku " Bartka Konopki. W dyskusji weźmie udział Andrzej Wajda, Maciej Drygas, Bartek Konopka oraz niemiecki dokumentalista Thomas Frickel . Debata prowadzona będzie przez Ryszarda Jaźwińskiego z Programu III Polskiego Radia i transmitowana na całą Polskę w Klubie Trójki.

Debata Pomagają czy szkodzą? - O tym, jak pomóc Afryce i jak jej nie szkodzić odbędzie się we wtorek, 12 maja o godz. 19:45 , po projekcji filmu " Jak wydoić nosorożca ". Jej tematy to: Czy chroniąc przyrodę można pomóc Afryce? Jaka jest przyszłość tej pomocy? Jakie błędy popełniono w przeszłości? Czy rozwój turystyki jest sposobem na rozwiązanie problemów Afryki?

Spotkanie z Garrim Kasparowem , światowej sławy szachistą i rosyjskim politykiem, odbędzie się w czwartek, 14 maja o godz. 20:00 , po polskiej premierze filmu "W świętym ogniu rewolucji ". Panel, organizowany przez Fundację im. Heinricha Bölla, poprowadzi Jacek Żakowski, dziennikarz i publicysta. Tematem spotkania będzie współczesna Rosja i polityka przez nią uprawiana.

Panel Co wolno wolnej kulturze? , organizowany przez redakcję Kultury Popularnej i Creative Commons Polska, odbędzie się w piątek, 15 maja ok. godz. 20:45 , po projekcji filmu " Kultura remixu ". Podczas debaty będzie mowa o teraźniejszości i przyszłości prawa autorskiego w Polsce i na świecie, oraz o możliwych scenariuszach dotyczących przyszłości prawa autorskiego w świecie cyfrowych technologii, mobilnych mediów i nieustannej wymiany informacji.

Debata Przełom, nadzieja, demokracja - wybory 1989-2009 o przemianach w Polsce w latach 1989-2009, organizowana przez Fundację im. Heinricha Bölla, odbędzie się po projekcji filmu Pawła Kędzierskiego "Wybory 1989 - upadek komunizmu ", w sobotę, 16 maja 2009 o godz. 16:00 .

Amnesty International zorganizuje debatę Iran dnia dzisiejszego - 30 lat po rewolucji poświęconą tematyce praw człowieka w dzisiejszym Iranie w kontekście zmian polityczno-społecznych, które miały miejsce po obaleniu monarchii Pahlavich w 1979 roku. Punktem wyjściowym spotkania będzie film " Listy do prezydenta ". Debata odbędzie się w niedzielę, 17 maja o godz. 17:45 i jest częścią działań Amnesty International wspierających Kampanię na rzecz Równości, inicjatywę mającą na celu zakończenie dyskryminacji kobiet w irańskim prawie.

Tegoroczny 6. Festiwal filmowy PLANETE DOC REVIEW odbędzie się w dniach 8-17 maja w warszawskiej Kinotece oraz w 19 innych miastach i w 21 kinach w dniach 8-10 maja w ramach WEEKENDU Z CYFROWYM PLANETE DOC REVIEW . Filmy z programu festiwalu będą pokazywane także w wirtualnym kinie iplex.pl. Szczegóły 6. PLANETE DOC REVIEW są opublikowane na odnowionej stronie www.docreview.pl

mat.pras

Więcej o: