Zatrzymać chwilę przed wieczorem [wideo]

"Jeszcze nie wieczór" przeplata dwie fascynujące opowieści: teatralno-faustowską oraz quasi-dokumentalną o wspaniałym pokoleniu aktorskim, które jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa na scenie... 

Czym zajmują się emerytowani aktorzy w filmie " Jeszcze nie wieczór "? Wspominają dawne sukcesy (przynajmniej ci, którzy jeszcze nie cierpią na demencję), walczą z niedołężnością. Niektórzy - jak Róża grana przez Beatę Tyszkiewicz - wyniośle izolują się od towarzystwa na wzór Marleny Dietrich. A czasem ze smutkiem, ale i nutą pogodzenia z losem, muszą stwierdzić: - O, znowu po kogoś karetka przyjechała.

W tej atmosferze zjawia się aktor (Jan Nowicki ), który postanawia zmobilizować pensjonariuszy do wystawienia "Fausta". Będzie to "Faust" nietypowy, w którym dozwolone są najdziksze pomysły i improwizacja, a Mefisto jest stworzeniem raczej niegroźnym i oswojonym. Bowiem " Jeszcze nie wieczór " w nietypowy sposób opowiada o przemijaniu.

To nie jest film o starości, tylko o ludziach, którym przyplątało się w kalendarzu więcej lat.

- mówi Jan Nowicki.

To prawda - " Jeszcze nie wieczór " na pewno nie jest tym, co wyobrażamy sobie słysząc "film o starości" . To znaczy nie jest obrazem przygnębiającym, którego bohaterowie rozpamiętują przeszłość. W swoim fabularnym debiucie znany dokumentalista Jacek Bławut pokazał życie starszych aktorów subtelnie, ale i dowcipnie.

I co najważniejsze: reżyser zgromadził na planie wielu wspaniałych polskich aktorów starszego pokolenia. Prócz wcześniej wymienionych zobaczymy tu: pierwszą divę polskiego filmu Ninę Andrycz , Ewę Krasnodębską znaną z "Awantury o Basię" z 1959 roku, kobietę pracującą Irenę Kwiatkowską , uroczą jak zwykle Danutę Szaflarską , Wieńczysława Glińskiego , Romana Kłosowskiego ...Obok nich wystąpili młodzi, czyli Sonia Bohosiewicz i Antoni Pawlicki .

Można powiedzieć - hołd dla zasłużonych polskiej sceny i ekranu. Ale nie jest to hołd czołobitny. Takiego na pewno by nie chcieli. 

Malwina Grochowska

Jeszcze nie wieczór: z aktorami w Skolimowie

Muzyka: Marcin "Malin" Malinowski/Tomasza Stroynowski

Reporter: Anna Legierska, tok.fm

Realizacja wideo: Łukasz Pytlik

WIĘCEJ O "JESZCZE NIE WIECZÓR" :

TAK POWSTAWAŁ FILM

JAN NOWICKI I PROCEENTE W JEDNYM ŚWIETNYM KAWAŁKU

Więcej o: