Planete Doc Review, dzień 9: Irańska Królowa i Harvey Milk

Ostatni weekend festiwalu Planete Doc Review to ostatni moment, aby obejrzeć w Warszawie najlepsze filmy dokumentalne na świecie

Dziś polecamy gorąco filmy dnia: "Królowa i ja " ( Szwecja) godz. 14. 15, "Angielski lekarz " ( W.Brytania) o 17.30 oraz "Czasy Harveya Milka " (USA) o 20.50.

Życiorys królowej Iranu o której opowiada film "Królowa i ja " to gotowy materiał na ckliwy melodramat a'la Danielle Steel. Uboga, ale olśniewająco piękna dziewczyna (studentka architektury Farah Diba) spotyka potężnego monarchę (szacha Iranu Mohammada Rezę Pahlaviego). Ten zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Potem jest ślub jak z bajki, czwórka dzieci (pierwszy to wymarzony następca tronu) i... bajka się kończy. Protesty, które w 1978 roku ogarniają Iran, przekształcają się w regularną rewolucję. 16 stycznia 1979 roku piękna cesarzowa wchodzi na pokład samolotu i swoją ojczyznę opuszcza na zawsze. Kim jest dzisiaj Jej Wysokość Farah Pahlavi? Na to pytanie stara się odpowiedzieć rodaczka cesarzowej Nahid Persson Sarvestani - kiedyś gorąca zwolenniczka rewolucji, dziś, podobnie jak monarchini, żyjąca na obczyźnie.

Z cyklu "Bohaterowie są wśród nas " obejrzymy film pt. "Angielski lekarz " (W. Brytania) Henry Marsh jest chirurgiem. Mieszka w Anglii, do szpitala jeździ na rowerze, w wolnym czasie lubi majsterkować. Poza praktyką we własnym kraju, od ponad piętnastu lat operuje w jednym z kijowskich szpitali publicznych. Ukraińscy pacjenci widzą w nim wybawcę z Zachodu i oczekują cudów. Jego ukraiński kolega uważa go za mentora, przyjaciela i członka rodziny..Jednym z pacjentów Henriego jest Marian Dolishny, którego guz mózgu został uznany za niemożliwy do zoperowania na Ukrainie. Henry próbuje udowodnić, że to nieprawda.

Film " Czasy Harveya Milka " /20.50/w barwny sposób ukazuje burzliwe życie polityczno-społeczne San Francisco lat 70. i tworzy wspaniały, pasjonujący portret miasta w obliczu prawdziwej straty, jaką poniosło w chwili brutalnego morderstwa radnego Harveya Milka oraz burmistrza George'a Moscone, dokonanego przez innego radnego Dana White'a w listopadzie 1978 r. Pełen emocji, niezwykle poruszający film ukazuje przemianę Harveya Milka z dziecka o wielkich uszach, następnie kawalarza oraz zwykłego faceta, za jakiego mieli go znajomi, w mężczyznę pogodzonego z samym sobą i swoim homoseksualizmem, o którym wiedział już w wieku 14 lat. Harvey Milk był osobą pełną charyzmy, współczucia i siły. Był także pierwszym męczennikiem współczesnego ruchu homoseksualistów. Film " Czasy Harveya Milka " urzeka widzów od pierwszej minuty i jest równie aktualny jak w momencie zdobycia Oscara w roku 1984.

Zapraszamy wszystkich widzów na galę zakończenia 6. Festiwalu Filmowego Planete Doc Review! Ceremonia wręczenia nagród w festiwalowych konkursach oraz pokaz filmu "Będzie głośno " Davisa Guggenheima odbędą się w Kinotece 16.05.2009 o godz. 19:00.

Zapraszamy również na imprezę do klubu muzycznego Powiększenie mieszczącego się w Warszawie przy ul. Nowy Świat 27.

mat.org.

Więcej o: