Śmieszna sprawa: Horrorowy savoir-vivre

Premiera "Piątku 13-go" to dobra okazja do tego, żeby przypomnieć sobie kilka zasad horrorowego savoir-vivre'u. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaka wiedza ci się przyda w życiu.

W horrorze jak w życiu - jest pewien określony schemat zachowań, którego należy przestrzegać. Pozwoliłbyś sobie kiedyś na beknięcie przy stole albo bezwstydne dłubanie w nosie? No właśnie. Dlatego, jak to nauczał " Krzyk " Wesa Cravena - jeśli w horrorze gdzieś wychodzisz to poinformuj wszystkich, że zaraz wrócisz . A gdy uciekasz przed mordercą bądź pewien, że uciekasz na piętro, z którego nie będziesz miał już gdzie dalej uciekać.

Co więcej musisz wiedzieć?

- Jeśli jesteś internetowym poszukiwaczem błędów, literówek, bezsensów i głupoty przeróżnych redaktorów - bądź czujny. Tekst ten sto lat temu pojawił się na serwisie popcorner.pl . Bądź pewien, że nie przegapisz okazji do wytknięcia autorowi tego faktu!

A teraz na... poważnie.

- Jeśli nocą podróżujesz pieszo przez las, a w zaroślach słyszysz dziwne odgłosy, to nawet jeśli nie masz latarki, koniecznie idź sprawdzić, skąd się one wzięły. Nie zapomnij pytać co chwilę: "Kto tam?". A jeśli oglądający twoje przygody nie widzieli wcześniej podobnej sytuacji, to możesz też dodać "Hej, John, nie rób mnie w konia, drugi raz się na to nie nabiorę". W krzakach nie będzie Johna, ale to w niczym nie przeszkadza, żeby tak mówić.

- Pokłosie poprzedniej sytuacji: kiedy w krzakach słyszysz dziwny odgłos, powoli i z zachowaniem ostrożności idź w kierunku tegoż. Na pewno się wystraszysz, bo to hałasuje oczywiście John, który wyskoczy z krzaków jak oparzony i chwilę potem będzie się głupio śmiał z psikusa, jaki ci zrobił. Jakiś czas potem znów usłyszysz dziwny odgłos w krzakach. Tym razem idź na pewniaka, bo teraz już na pewno hałasuje potwór bądź w najlepszym przypadku psychopatyczny morderca.

- Goni cię morderca. Dopadasz samochodu, wsiadasz do środka, zatrzaskujesz wszystkie drzwi, wkładasz kluczyk do stacyjki, przekręcasz go... Nic się nie bój. Na pewno przy dziesięciu kolejnych próbach nie odpali.

- Goni cię morderca. Dopadasz samochodu, wsiadasz do środka, zatrzaskujesz wszystkie drzwi, wkładasz kluczyk do stacyjki, przekręcasz go. Uff, samochód odpalił. Ruszasz z piskiem opon, ale po chwili uświadamiasz sobie, że morderca już siedzi na dachu twojego samochodu. Przygotuj się, za chwilę rozbijesz się o drzewo, bądź zsuniesz się razem z samochodem ze skarpy.

 Piątek 13-go Piątek 13-go  

- Schroniłeś się w samochodzie przed ścigającym cię mordercą. Możesz chwilę odpocząć, ale nie za długo, bo morderca już dawno siedzi na tylnym siedzeniu.

- Goni cię morderca. Masz przewagę kilkunastu metrów. Masz więc czas, żeby zamiast uciekać, wbiec do budki telefonicznej i zadzwonić na policję. Oni oczywiście będą kazali ci czekać na wolną linię, nawet jeśli zgłosisz próbę zabójstwa prezydenta.

- Goni cię morderca. Ty jesteś mistrzem świata w biegu na 100 metrów występującym od czasu do czasu z dobrym skutkiem w maratonach. Tymczasem morderca oberwał już parę razy kwiatkiem, dostał postrzał w nogę i kuleje tracąc dużą ilość krwi. Nie wysilaj się. I tak cię dogoni. Prawdopodobnie właśnie czeka za drzewem, do którego się zbliżasz.

- Całemu twojemu życiu towarzyszy ścieżka dźwiękowa pełna najnowszych hitów z VIVY i z MTV, aż tu nagle idąc szkolnym korytarzem, który zwykle pełen jest ludzi a teraz nie ma na nim nikogo, nie słyszysz żadnej muzyki. Wręcz przeciwnie, od minuty jest cicho. Tak, dobrze ci się wydaje. Za chwilę ktoś na ciebie wyskoczy. Prawdopodobnie nikt miły.

- Siedząc samemu w wielkim domu z mnóstwem pokoi i strychem, na który z niewiadomych przyczyn nie wolno wchodzić, koniecznie pogaś wszystkie światła, żeby było ci raźniej i włącz telewizor, w którym na każdym kanale nadają jakiś horror.

- Siedzisz już w tym domu i oglądasz ten horror, gdy nagle słyszysz dziwne odgłosy w kuchni i muzykę, która narasta, narasta, narasta... Wolnym krokiem idź w stronę kuchni i wsłuchuj się w muzykę. W momencie kulminacyjnym usłyszysz głośny dźwięk i chwilę po wystraszeniu się, zobaczysz, że to tylko kot , który przewrócił aluminiowe garnki. Uff, możesz się uspokoić, szczególnie, że muzyka przestała rozbrzmiewać... BUUM!!! Teraz to nie będzie kot.

- Kiedy zabiłaś już potwora/mordercę/psychopatyczną matkę swojego byłego chłopaka/psa ze wścieklizną, po czym podpaliłaś go, zadźgałaś nożem, wystrzeliłaś w niego cały magazynek i połowę drugiego, utopiłaś z kamieniem na szyi i na koniec splunęłaś na niego , to w tym samym momencie ożyje po raz czternasty.

- Choć przez całe życie powtarzają ci, że żywego trupa da się zabić strzelając mu w głowę, to nie przejmuj się tym i kiedy cię zaatakuje, strzelaj dziesięć razy w całe ciało żywego trupa oprócz jego głowy.

- Właśnie wyszłaś spod prysznica (w horrorach mężczyźni rzadko się myją), idziesz do lustra i patrząc w nie zaczynasz się czesać. Słyszysz dziwny odgłos w kuchni, odwracasz wzrok w tamtą stronę, ale nic nie widzisz. Uspokojona patrzysz z powrotem w lustro. Tak, na pewno zobaczysz tam coś, czego nie chcesz widzieć.

- Ponownie wyszłaś spod prysznica. Podchodzisz do lustra, które jednocześnie jest drzwiami szafki z kosmetykami. Chwilę się czeszesz, ale przypominasz sobie, że zapomniałaś wetrzeć we włosy piankę do tychże. Otwierasz szafkę, wyjmujesz piankę, zamykasz szafkę. Tak, na pewno zobaczysz w lustrze coś, czego nie chcesz widzieć.

- Choćbyś miał w domu potrójnie zbrojone drzwi, to morderca i tak przebije je nożem. Na szczęście na pewno trafi centymetr od twojej twarzy.

- Wiesz, że po domu goni cię ktoś z nożem bądź piłą łańcuchową, ale od minuty nie widziałeś tego kogoś. Zatrzymujesz się i rozglądasz po domu. Cisza i spokój. Powoli cofasz się rozglądając przed siebie i na boki. Trochę się uspokajasz i coraz bezpieczniej cofasz, wiedząc, że za plecami są drzwi wyjściowe z domu. Nie tylko.

- Przechodząc przez ulicę nie musisz uważać. Autobusy i ciężarówki w centrum zatłoczonego miasta na pewno nie jeżdżą z prędkością 100 kilometrów na godzinę. I na pewno nie są bezszelestne...

- Spokojnie możesz chodzić w środku nocy nad jezioro, żeby nago się w nim wykąpać. Poza mordercą, na pewno nie ma tam żywej duszy. A czasem nawet - licząc z mordercą - nie ma tam żywej duszy.

- Schroniłeś się w samochodzie przed ścigającym cię mordercą. Gdybyś mógł się teraz zobaczyć, to widziałbyś, że skuliłeś się w rogu kadru, a cała reszta kadru zajęta jest przez szybę w samochodzie z widokiem na gęsty i mroczny las. Nie minie dużo czasu, gdy zobaczysz w tej szybie coś, co pojawiło się w niej bardzo nagle z przerażającą miną i w towarzystwie głośnego odgłosu.

- Jeśli jesteś kobietą, to koniecznie każdy podejrzany odgłos sprawdzaj ubrana w zwiewną halkę. To bardzo ważne!

- Właśnie wprowadziłeś się do nowego mieszkania i choć wcześniej na to nie cierpiałeś, to zaczynasz mieć kłopoty ze snem. Śnią ci się przerażające rzeczy, a na domiar złego twoi znajomi zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. Ty natomiast stajesz się głównym podejrzanym , szczególnie że zachowujesz się coraz dziwniej. Powód tego może być tylko jeden. W piwnicy/przydomowym ogródku/gdzieś niedaleko zakopany jest trup osoby, która została zamordowana, a sprawcy tego morderstwa uszli bezkarnie. W ten sympatyczny sposób trup stara ci się powiedzieć, że dzięki tobie sprawiedliwości może stać się zadość.

- Zawsze wybieraj drogi na skróty. Toż to sama przyjemność. Wszystkie skróty prowadzą przez padoły niezaznaczone na mapie, gdzie żyją krwiożercze mutanty, a komórki pokazują, że nie ma tam zasięgu.

 Piątek 13-go

- Jeśli jesteś nastolatkiem, a w okolicy grasuje morderca, musisz zabrać autem swoją lubą w najciemniejszą część lasu/parku . Ewentualnie przy braku wyżej wymienionych, na jakiś pagórek z widokiem na miasto, byle tylko był zaciemniony. W chwili gdy nastrój zrobi się romantyczny, ona zacznie krzyczeć, że kogoś zobaczyła w oknie. Musisz szybko wyskoczyć z auta i obejść je ze dwa razy, by udowodnić jej, że nikogo tam nie ma. Chwilę po powrocie do pojazdu zobaczysz buźkę w szybie i to nie będzie jej ojciec.

- Przebywając razem z grupą kilku osób w nawiedzonym domu/okolicy z maniakalnym mordercą/laboratorium z krwiożerczym mutantem, zawsze należy się rozdzielić i szukać osobno tego potwora - tak jest bezpieczniej.

- Gdy - przybywając na wołanie o pomoc - w opustoszałym pomieszczeniu natkniesz się na zniszczone meble, wyważone drzwi, potłuczone szkło, czerwone plamy na podłodze, ślady wielkich pazurów na ścianach itd. koniecznie należy zadać pytanie: "Gdzie są wszyscy?/Co tu się stało?"

- Nóż jest narzędziem znakomicie nadającym się do ścinania głów jednym ciosem. W dodatku potrafi to każdy, kto tylko ujął go w dłoń.

- Jeśli jesteś Spadkobiercą Pogromcy Wampirów, swój dziennik musisz obowiązkowo pisać w grubaśnej, oprawionej w skórę i pożółkłej księdze. I koniecznie piórem! Nowomodne wynalazki w postaci brulionu w kratkę, długopisu, czy komputera są surowo wzbronione!

- Jeśli jesteś ładny i sympatyczny, twoje szanse rosną. Jeśli jesteś ładny i niezbyt sympatyczny... cóż, nie licz na wiele. Jeśli jesteś nieładny i niesympatyczny, to jesteś mordercą.

WIĘCEJ ŚMIESZNYCH SPRAW

Quentin - quentin.blox.pl

Więcej o: