9. MFF Era Nowe Horyzonty: Wydarzenia muzyczne

Jak co roku wydarzenia muzyczne stanowią bardzo ważną część Festiwalu Era Nowe Horyzonty. I jak co roku muzyka obecna będzie nie tylko w Klubie Festiwalowym, ale również w Operze Wrocławskiej, gdzie prezentowane będą filmy z muzyką na żywo.

Film Guya Maddina "Piętno na umyśle " zostanie pokazany z muzyką konstruowaną na żywo przez foley artists, narratorką i orkiestrą. Geoff Smith zagra podczas projekcji najstarszej w historii kina pełnometrażowej zachowanej animacji "Przygody księcia Achmeda " w reżyserii Lotte Reiniger (1926), a projekcji filmu "Skarb rodu Arne " Mauritza Stillera będzie towarzyszyć występ Trio Leszka Możdżera.

Klub Festiwalowy

Klub festiwalowy już po drugi zagości we wrocławskim Arsenale. W zeszłym roku zarówno wybór miejsca koncertów, jak i artystów spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem festiwalowej publiczności. Warto przypomnieć o nagrodzie magazynu Aktivist "Nocny Marek" dla MFF ERA NOWE HORYZONTY/Klub Festiwalowy w kategorii Event Roku 2008, wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. organizatorzy Festiwalu Open'er.

W ciągu 11 dni wystąpi aż 25 wyjątkowych zespołów i projektów. W tym roku scena muzyczna Festiwalu zmienia nieco swoje oblicze. Klub festiwalowy opanują artyści z krajów, będących bohaterami filmowych retrospektyw ENH 2009 - Kanady, Szwecji i Węgier. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszeć (w wielu przypadkach po raz pierwszy w Polsce) czołowych kanadyjskich Dj-ów, liderów szwedzkiej muzyki eksperymentalnej, czy zaskakujących w swej oryginalności Węgrów ! Artyści zaproponują bardzo różne brzmienia: od tanecznych, elektronicznych, do rockowych i akustycznych. Wystąpią również legendy muzyki alternatywnej - Lydia Lunch i Mark Stewart, których artystyczne życie zainspirowało wielu współczesnych artystów. Jak zawsze uwolnieni od jakichkolwiek ograniczeń gatunkowych, wybraliśmy to co w światowej muzyce intrygujące i na bardzo wysokim poziomie, najważniejsza pozostaje dla nas jakość prezentowanych projektów. Wierzymy, że to co będzie można usłyszeć w tym roku, wzbudzi pozytywne reakcje festiwalowej publiczności.

Nagroda "Nocny Marek" w kategorii Event Roku - Scena Muzyczna Festiwalu Era Nowe Horyzonty:

Festiwal Era Nowe Horyzonty na stałe wpisał się do kalendarza każdego kinomana. Od pewnego czasu zwraca też na siebie uwagę wielbicieli niezależnej muzyki spod znaku ambitnej elektroniki. W tym roku organizatorzy zaprosili wypróbowanych artystów z wytwórni Ninja Tune (Coldcut, Skalpel), ale także dość odważnie - eksperymentującego Matthew Herberta i jego Big Band, a także twórców dubstepowych (np. Kode9), którzy wciąż pozostają w awangardzie tego, co dzieje się na światowej scenie elektronicznej. To kolejny dowód na to, że w Polsce też można promować muzyczne "świeżynki". Niech publiczność widzi, że to, co nowe, nie musi być niezrozumiałe czy hermetyczne.

Aktivist, grudzień 2008.

Kostas Georgakopulos, MFF ERA NOWE HORYZONTY Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci ERA Główny Partner i Współtwórca klubu festiwalowego

18 maja o godz. 12:00 na stronie www.enh.pl rozpoczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia specjalne i koncerty. Na stronie www.enh.pl już trwa sprzedaż karnetów na wszystkie koncerty w Klubie Festiwalowym.

Klub Festiwalowy - program

23 lipca 2009, czwartek Lydia Lunch (USA) The Mole (CAN)

24 lipca 2009, piątek Mark Stewart and the Maffia (GB) Cynosure Project / Mike Shannon (CAN) Adrian Sherwood (GB)

25 lipca 2009, sobota Cobblestone Jazz (CAN) Venetian Snares (CAN) Adam Marshall (CAN)

26 lipca 2009, niedziela Jazzanova (GER) Anthony Burr & Sk li Sverrisson (USA/IS) Deadbeat (CAN)

27 lipca 2009, poniedziałek Masfel (HUN) Polymorphin (HUN)

28 lipca 2009, wtorek Slagsm?lsklubben (SWE) Familjen (SWE)

29 lipca 2009, środa Dwayne Sodahberk (SWE) Andreas Tilliander (SWE)

30 lipca 2009, czwartek I'm from Barcelona (SWE) The Field (SWE)

31 lipca 2009, piątek Zagar (HUN) DJ Bootsie (HUN)

1 sierpnia 2009, sobota Realistic Crew (HUN) DJ Cadik (HUN) DJ Keyser (HUN)

2 sierpnia 2009, niedziela Junior Boys (CAN) Jeff Milligan (CAN)

Szczegóły i bio artystów na www.enh.pl

Wydarzenia Specjalne (Opera Wrocławska)

24 lipca, godz. 19.00, Opera Wrocławska Piętno na umyśle (Kanada/USA, 2006) reż. Guy Maddin Pokaz specjalny w obecności reżysera, z udziałem foley artist, narratorki Gosi Dobrowolskiej i orkiestry.

30 lipca, godz. 19.00, Opera Wrocławska Przygody księcia Achmeda reż. Lotte Reininger (Niemcy, 1926) z muzyką na żywo w wykonaniu Geoffa Smitha.

1 sierpnia, godz. 19.00, Opera Wrocławska Skarb rodu Arne (Szwecja, 1919) reż. Mauritz Stiller z muzyką na żywo w wykonaniu Leszek Możdżer Trio.

Mecenasem głównym festiwalu już po raz czwarty jest miasto Wrocław. Po raz siódmy sponsorem głównym festiwalu jest Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci ERA. Stopklatka jest patronem medialnym festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu Era Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 23 lipca - 2 sierpnia.

mat.org.

Więcej o: