Oscary 2010: aż dziesięć nominacji w kategorii!

Szykuje się mała rewolucja w oscarowym wyścigu: Akademia Filmowa ogłosiła, że w przyszłym roku w kategorii najlepszy film zostanie nominowanych aż dziesięć tytułów

Będzie to pierwszy taki przypadek od ponad 65 lat. Ostatnio dziesięć obrazów startowało w kategorii najlepszy film w 1944 roku. Wygrała "Casablanca".

Swoją zaskakującą decyzję przedstawiciele Akademii uzasadniają tym, że wiele świetnych filmów odpada z wyścigu już na etapie nominacji.

Jakie będą skutki tego posunięcia? "Variety" prognozuje, że dzięki zmianie przyszłoroczna oscarowa kampania może wyglądać ciekawiej, ponieważ więcej tytułów będzie miało szansę na statuetkę. Szczególnie, że jak na razie nie pojawił się żaden oscarowy lider .

Inaczej było niecały rok temu - w sierpniu do kin zawitał " Mroczny rycerz ". Początkowo przewidywano, że film Nolana zgarnie najważniejsze statuetki, jednak skończyło się na tym, że nie otrzymał nawet nominacji w kategoriach najlepszy film i najlepszy reżyser.

Akademia Filmowa ostro walczy o dobrą oglądalność gali, a wiadomo, że obecność wśród nominowanych filmowych hitów takich jak " Mroczny rycerz " przyciągnie do telewizorów więcej widzów. Dlatego niewykluczone, że to zeszłoroczna oscarowa porażka nowego Batmana wpłynęła (przynajmniej częściowo) na zmianę regulaminu. Pytanie tylko, czy w tym roku znajdzie się aż dziesięć filmów NAPRAWDĘ zasługujących na nominację?

Czy uważacie, że dzięki zwiększeniu liczby nominowanych Oscary będą ciekawsze?

Nominacje zostaną ogłoszone 2 lutego, a Oscary przyznane - 7 marca 2010 roku.

Variety , M.G.

OSCARY 2009 - PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK BYŁO

Więcej o: