Mike Figgis gościem Nowych Horyzontów

Reżyser "Zostawić Las Vegas" będzie gościem 9.MFF ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu

25 lipca Figgis zaprezentuje swój czteroekranowy film "Timecode " (2000), miksując dźwięk i muzykę na żywo. "Timecode" zostanie pokazany w ramach cyklu edukacyjno-dyskusyjnego "Nowe horyzonty języka filmowego", który pokazuje przemiany zachodzące w montażu w dzisiejszym kinie.

"Timecode " pokazuje cztery wersje tych samych wydarzeń, rozgrywających się w tym samym czasie i w tym samym miejscu, ale widzianych oczami różnych bohaterów. Wszystkie opowieści w tym samym czasie wyświetlane są na podzielonym na cztery części ekranie.

Miksując ścieżkę dźwiękową filmu na żywo, Figgis na przekór stereotypom udowadnia, że montaż w kinie nigdy nie jest dokończony i zamknięty, a sam film to work in progress .

Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera i moderatorów cyklu. Pokaz z racji improwizacyjnego charakteru - tylko w języku angielskim!

Mike Figgis reżyser, producent, muzyk i pisarz. Urodził się w 1948 roku w Carlisle w Wielkiej Brytanii, a dzieciństwo spędził w Nairobi w Kenii. Po powrocie na Wyspy grał w licznych zespołach rockowych, m.in. z Bryanem Ferry; studiował muzykę i nagrywał oraz występował z grupą Gas Board. W latach 80. reżyserował i pisał sztuki teatralne i oraz występował z teatrem The People Show. Ukończył Britain's National Film School i w 1984 zrealizował przy pomocy stacji Channel 4 krotki film "The Mouse". Debiutował filmem fabularnym "Burzliwy poniedziałek " (1988), z udziałem Stinga, Tommy Lee Jonesa, Seana Beana oraz Melanie Griffith , który przyniósł mu rozgłos i otworzył drogę do Hollywood. W latach 90. wyreżyserował kolejne filmy m.in. "Wydział wewnętrzny " (1990), w którym wystąpił Andy Garcia i Richard Gere, i " Wersję Browninga " (1994), z udziałem Alberta Finneya, Grety Scacchi, Matthew Modine'a. Najgłośniejszy film Figgisa " Zostawić Las Vegas " (1995), do którego napisał również scenariusz i muzykę, został nominowany do wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. otrzymał cztery nominacje do Złotego Globu i dwie do Oscara. W 1999 reżyser rozpoczął prawdziwie awangardowy okres produkcją "Namiętność Panny Julii " wg Strindberga, za którą dostał Złotą Muszlę w San Sebastian. Zrealizował filmowe eksperymenty m.in. "Timecode " (2000) i "Hotel "(2001). Figgis, reżyser z przeszłością muzyka, szczególny nacisk kładzie na dobór i opracowanie ścieżek dźwiękowych swoich filmów.

Mike Figgis - Timecode live mix, 25 lipca, sobota godz. 16:15, kino HELIOS, sala 9

Więcej o: