Bagiński znowu powalczy o Oscara. "Kinematograf" wiosną 2010 na DVD

Animacja Tomasza Bagińskiego po raz kolejny zauważona

W sobotę 21 listopada Amerykańska Akademia Filmowa podała do wiadomości listę finalistów, którzy walczyć będą o nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany" . Dla Polaków jest to ważna wiadomość. Wśród 10 zakwalifikowanych filmów (spośród 37 zgłoszonych) znalazł się "Kinematograf" , najnowsza produkcja Tomasza Bagińskiego.

"Kinematograf" opowiada historię Francisa, wynalazcy i samouka owładniętego obsesją tworzenia. Francis postanawia stworzyć wynalazek, który na zawsze ma zmienić świat, a jego samego uczynić szczęśliwym człowiekiem.Okazuje się jednak, że jego marzenia są zbyt kosztowne, a szczęście niezwykle ulotne - czytamy na blogu Świat według Animków .

"Kinematograf" - film twórcy "Katedry" od kuchni

O tym, czy "Kinematograf" Bagińskiego ma szanse na Oscara, członkowie Akademii zdecydują w styczniu 2010 roku . Wówczas w San Francisco, Nowym Yorku i Los Angele odbędą się pokazy dziesięciu nominowanych filmów. Ostateczna piątka zostanie ogłoszona 2 lutego , wraz z nominacjami w innych kategoriach.

Polscy widzowie już niedługą będą mogli obejrzeć najnowszą animację Bagińskiego na DVD . Wiosną 2010 roku, studio Platige Image planuje wydać krótkometrażowe produkcje w jednym wydaniu. Oprócz "Kinematografa" na DVD znajdą się dwie poprzednie produkcje Bagińskiego. Nominowana w 2003 roku do Oscara "Katedra" oraz "Sztuka Spadania" .

Więcej informacji na

Świat według Animków

- blogu Piotra Płatka, dziennikarze sportowego GZ. AD