Podczas kręcenia tego filmu nie ucierpiał żaden Żyd

Bracia Coen to mistrzowie smaczków w każdym swoim filmie wykorzystują znane nazwiska, sytuacje czy miejsca i tylko prawdziwi kinomani są w stanie docenić tą wysublimowana grę. Poniżej przedstawiamy wam całą listę ciekawostek z filmu ?Poważny człowiek? Tym razem na prawdę dali popis!

Imiona postaci, które jeżdżą z Danny'm Gopnikiem szkolnym autobusem to imiona dzieci, z którymi dorastali bracia Cohen.

Podczas telefonicznej kłótni z pracownikiem sklepu płytowego Columbia House, Larry Gopnik kilka razy i na różne sposoby odrzuca album Abraxas Santany. Nie zamawiał Abraxas , nie chce Abraxas , nie będzie słuchał Abraxas . Abraxas jest gnostycznym terminem, określającym Boga, zwłaszcza Boga pojmowanego jako istotę obejmującą wszystkie inne istoty, od Stwórcy wszechświata po szatana. Etymologicznie jest to także rdzeń słowa "abrakadabra". Jest to więc jasna aluzja, iż Larry Gopnik stanowczo odrzuca Boga i magię.

Ron Meshbesher, adwokat specjalizujący się w prawie karnym, polecony Larry'emu, istnieje naprawdę i prowadzi praktykę w Minneapolis. Reprezentuje firmę  Meshbesher and Spence. Adres na kopercie z honorarium dla adwokata, który widzimy pod koniec filmu to prawdziwy adres kancelarii.

Ostatnie nazwisko na liście z ocenami studentów, na którą patrzy Larry w jednej ze scen filmu brzmi Mary Zophres. Zophres była kostiumologiem w filmie.

Głosu Dickowi Duttonowi, pracownikowi Columbia Record Club, który awanturuje się z Larry'm przez telefon, użyczył aktor Warren Keith. Po raz drugi pojawił się w filmie braci Coen jedynie jako głos słyszany przez telefon. Poprzednim razem odegrał postać Reilly'ego Diefenbacha, pracownika instytucji finansowej GMAC, który dzwonił do Jerry'ego Lundegaarda w Fargo (1996).

Nie jest do końca jasne, w którym roku rozgrywa się akcja filmu; Rabbin Scott ma w biurze kalendarz z 1967 roku, ale płyty z kolekcji Columbia House, wspominane w filmie (Abraxas Santany i Cosmo's Factory zespołu Creedence Clearwater Revival) zostały wydane w roku 1970.

Kierownikiem planu w filmie Serious Man był Tyson Bidner, który zagrał też rolę magbiah (osoby odpowiedzialnej za trzymanie Tory, przyp.tłum.) na bar micwie Danny'ego, ponieważ w życiu też ją pełni. Przyznał, że zwój był bardzo ciężki i miał problem, żeby utrzymać go nad głową.

Trzy postaci w filmie odwiedzają restaurację o nazwie "Embers". W Minneapolis od 1956 roku działa sieć restauracji o tej nazwie.

Sarah Gopnik często mówi o wyjściu do "The Whole". The Whole jest klubem muzycznym w podziemiach budynku zrzeszenia studentów Uniwersytetu w Minnesocie, który działa od lat sześćdziesiątych.

W przeszłości na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych rzeczywiście istniała sieć sklepów spożywczych o nazwie Red Owl,  która miała kilka sklepów w regionie tzw. Twin Cities (Minneapolis - St.Paul), w tym na przedmieściach Minneapolis - Bloomington, o których mowa w filmie. Szyld Red Owl wykorzystany w jednej ze scen filmu był antykiem, który niestety został przypadkowo rozbity po zakończeniu zdjęć.

Sy Ableman twierdzi, że "matematyka nie jest właściwie nauką". Jest to wariacja cytatu autorstwa Otto Von Bismarcka, który stwierdził, że "polityka", a nie matematyka "nie jest właściwie nauką".

Die Politik ist keine exakte Wissenschaft. (niem.)

Źródło: z przemówienia w pruskim parlamencie, 18 grudnia 1863

" Poważny człowiek " od piątki 11 czerwca w kinach!

Obejrzyj fragmenty filmu!

Fragment filmu - Poważny człowiek

Poważny człowiek - fragment filmu