Już jest! Polski zwiastun filmu "Jej droga". WIDEO

Nowy film zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia Berlinale 2006!

'' Jej droga '' jest drugim filmem fabularnym zrealizowanym przez Jasmilę Žbanić . Reżyserka zadebiutowała filmem ''Grbavica '', który zdobył Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie (2006). Poruszająca historia samotnej matki i córki, która narodziła się w wyniku gwałtu mającego miejsce podczas wojny, została entuzjastycznie przyjęta przez widzów na całym świecie.

Najnowszy film odważnej reżyserki jest zwięzłym, a zarazem dramatycznym studium konfliktu pomiędzy światem tradycyjnego islamu, a współczesnym świeckim społeczeństwem, szczególnie w odniesieniu do odmiennych doświadczeń kobiet - powiedział Jonathan Romney ''Screen Daily''.

Luna i Amar to kochająca się para młodych Bośniaków, która musi stawić czoła przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Dowiadują się, że aby zachować nadzieję na upragnione dziecko, powinni porzucić rozrywkowy tryb życia. Co gorsza, Amar zostaje zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Załamanemu mężczyźnie pomocną dłoń podaje kolega z wojska, który przeszedł na wahabizm - radykalną odmianę islamu. Pozornie niewinna praca nauczyciela informatyki sprawia, że również Amar odnajduje sens życia w świecie ortodoksyjnej religii. Przestaje pić, palić, zaczyna regularnie się modlić i uczestniczyć w życiu wahabickiej wspólnoty. Także od Luny wymaga przyjęcia surowych zasad swojej nowej religii, w której kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Luna próbuje zrozumieć ukochanego, który pragnie zostać "lepszym człowiekiem", nie zamierza jednak pozwolić, by "obce" zasady rządziły ich wspólnym życiem.

maput

Więcej o: