Weekend w polskim kinie

Doczekaliśmy się kolejnych siedmiu premierowych filmów. Ale czy "siedmiu wspaniałych"?

Na co iść, żeby nie żałować, że nie poszło się jednak spać? Albo żeby potem nie spać w kinie?

1. Matka Teresa od kotów

Dwaj młodzi chłopcy, będący braćmi, pochodzący ze zwyczajnej i wcale nie patologicznej rodziny, zupełnie bez powodu mordują swoją matkę. Film jest opowiadany od tyłu i pokazuje 12 miesięcy przed dokonaniem zbrodni. Matka Teresa (Ewa Skibińska) była agentką ubezpieczeniową. Kocha swoje dzieci, ale bardziej kocha koty. Hubert (Mariusz Bonaszewski) wraca jako wrak z wojny w Afganistanie. Marcin (Filip Garbacz) jest zafascynowany Arturem (Mateusz Kościukiewicz). Ten, w przeciwieństwie do ojca przynajmniej ma charyzmę.

ZOBACZ recenzję Pawła Felisa TUTAJ

2. Nie oglądaj się

Pisarka Jeanne (Sophie Marceau), przykładna żona, matka dwójki dzieci, jest pochłonięta swoją najnowszą powieścią. Niespodziewanie wokół niej zaczyna zmieniać się rzeczywistość... Najpierw ulegają niemal niezauważalnej przemianie drobne detale, potem transformacji podlega jej ciało. Zaniepokojona, szuka wsparcia wśród bliskich. Jednak nikt z otoczenia Jeanne nie potwierdza tych zmian. Rodzina jest przekonana, że obsesja bierze się ze stresu, przepracowania i pisarskiej fantazji. Jeanne niemal wierzy, że mają rację. Aż do dnia, w którym wśród szpargałów swojej matki odkrywa zdjęcie. Fotografia naprowadza ją na ślad pewnej Włoszki (Monica Bellucci). Od tej chwili nic już nie jest oczywiste. Odmieniona Jeanne odkrywa tajemniczą przeszłość i sekrety swojej tożsamości.

ZOBACZ recenzję Pawła Mossakowskiego TUTAJ

Zobacz wywiad z reżyser o spotkaniu z Monica Bellucci i Sophie Marceau TUTAJ

3. Obywatel Kane

Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo "różyczka", wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane'a Xanadu, popadają w konsternację. Nawet, przeprowadzona przez grupę dziennikarzy, wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna "różyczka". Ani w życiu publicznym Kane'a, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym, nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Najpierw poznaje szczegóły nieszczęśliwego dzieciństwa Kane'a, a potem przeprowadza wywiady z czterema najważniejszymi postaciami z jego życia. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia "różyczki", a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe...

ZOBACZ recenzję Pawła Mossakowskiego TUTAJ

4. Jestem twój

Film o 30-latce na życiowym zakręcie. Marta jest lekarką i nagle traci panowanie nad swoim życiem. Odrzuca zakochanego w niej męża, biznesmena Jacka. Zostaje sama. Przypadkowo poznaje młodego kryminalistę Artura, który zakochuje się w niej bez pamięci. Nagłe niekontrolowane zbliżenie, niechciana ciąża, którą Marta chce usunąć. Artur chce ratować dziecko, pomaga mu w tym matka.. Siostra Marty, Alicja próbuje pomóc siostrze na życiowym zakręcie, choć jej własne życie to emocjonalna ruina. Tajemnice, maski, skrywane obsesje wybuchają z wielką siłą. Jakie będą losy nienarodzonego dziecka?

ZOBACZ recenzję Pawła Felisa TUTAJ

5. Huśtawka

Miłosny trójkąt: żona - wypielęgnowana blondynka, kochanka - temperamentna brunetka i znudzony rodzinnym życiem dentysta, który snuje w nocy swoje fantazje erotyczne. Wszyscy bujają się na emocjonalnej huśtawce. I tylko reżyser chyba wie, czemu one w ogóle na niego zwróciły uwagę... Barbara Kosecka w miesięczniku ''Film'' zwróciła uwagę na oklepany temat i tendencyjne przedstawienie, letni seks i przedmiotowe potraktowanie w tym całym dramacie roli dziecka - zupełnie, jakby walało się gdzieś po scenie, jak jeden z elementów dekoracyjnych, nie odgrywając żadnej psychologicznej roli.

ZOBACZ recenzję Pawła Felisa TUTAJ

6. Biała i strzała podbijają kosmos 3D

Biała, pies cyrkowy i Strzała, kundel uliczny - nie śniły nawet o podróży za granicę, a co dopiero o podboju galaktyki! Przezabawny zbieg okoliczności rzuci te dwa niezwykłe czworonogi w wir wielkiej przygody! Zanim jednak sięgną gwiazd zaliczą odjechany i karkołomny trening dla prawdziwych kosmonautów...

ZOBACZ recenzję Pawła Mossakowskiego TUTAJ

7. Hubble

Przez ostatnie dwie dekady kosmiczny teleskop Hubble'a dostarczał nam fascynujące obrazy wszechświata. Teraz jego przyszłość stała się niepewna. Film przedstawia ostatnią wyprawę do Hubble'a. Misją siedmiorga astronautów jest uratowanie słynnego orbitalnego obserwatorium. Dzięki towarzyszącej im kamerze IMAX 3D dowiemy się jak przebiegała ich podróż. Okrążając ziemię z prędkością 28 000 kilometrów na godzinę astronauci z promu kosmicznego atlantis mają tylko jedną szansę na uratowanie Hubble'a. Jeśli zawiodą, stracimy okno przez które oglądamy galaktyki tak odległe, że ich światło potrzebuje miliardów lat, aby do nas dotrzeć.

ZOBACZ recenzję Pawła Felisa TUTAJ

Zobacz również zeszłotygodniowe premiery TUTAJ .

Na co najchętniej wybrałbyś się do kina?
Więcej o: