Jak Święty Mikołaj został świętym? WIDEO

W polskiej wersji językowej Jerzy Stuhr (głos dorosłego Mikołaja) i Maciej Stuhr (głos trzynastoletniego Mikołaja)!

Już 26 listopada na ekrany kin wejdzie film '' Święty Mikołaj ''. Jak narodziła się jego legenda?

Setki lat temu zaczęła się najpiękniejsza opowieść na świecie... W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę.  Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja.

Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona.

Film został nakręcony głównie w miejscowościach Levi i Utsjoki w fińskiej cześci Laponii. Dom Świętego Mikołaja zbudowano na szczycie góry Levi, w sąsiedztwie usytuowanego tam kurortu zimowego. Wioska, w której wychowuje się Mikołaj to w rzeczywistości Utsjoki - kilkanaście domostw dawniej służących pielgrzymom. Warsztat Mikołaja zbudowano w pobliżu muzeum górnictwa w Tytyri, w gminie Lohja. Z kolei dużą scenę targową nakręcono w centrum Turku.

ZOBACZ TAKŻE:

Najlepsze animacje. TOP 20

10 aktorów, którzy nie obejrzeli swojego ostatniego filmu

"Piła 3D". Pułapki ożyją w kinach

Najlepsze filmy science fiction i fantasy

Więcej o: