Kazik promuje "Czarny czwartek"

W 40. rocznicę wydarzeń Grudnia 70. Kazik Staszewski zaśpiewa słynną "Balladę o Janku Wiśniewskim".

Reżyserem jednej z najbardziej oczekiwanych produkcji 2011 roku jest Antoni Krauze . W widowiskowym obrazie, przypominającym jedną z najmroczniejszych kart PRL-u, widzowie zobaczą m.in. wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego w roli Zenona Kliszki, Wojciecha Pszoniaka w roli Władysława Gomułki, Piotra Garlickiego w roli Józefa Cyrankiewicza, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i Michała Kowalskiego (''U Pana Boga za miedzą'').

''Ballada o Janku Wiśniewskim'' jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok ''Murów'' Kaczmarskiego, żelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec - wspomina Kazik Staszewski.

Pierwowzorem bohatera ''Ballady o Janku Wiśniewskim'' jest Zbyszek Godlewski - 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko. Protestujący stoczniowcy przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego ułożonym na drzwiach. Film '' Czarny czwartek '' jest próbą fabularnej rekonstrukcji tych dramatycznych wydarzeń.

''Ballada o Janku Wiśniewskim'' była już wykorzystywana w filmach. W 1981 roku w ''Człowieku z żelaza'' w wykonaniu Krystyny Jandy.

A również przez Władysława Pasikowskiego w filmie ''Psy''.

Więcej o: