Zobacz, gdzie kręcono kultowe filmy

I wyrusz w filmową podróż po Polsce...

Bohaterowie komedii romantycznej ''Nie kłam kochanie '' przejeżdżają przez cudownie malowiczne tereny Doliny Prądnika i zatrzymują się przed renesansową rezydencją w Pieskowej Skale. - Wiesz, że tutaj kręcili ,''Janosika'''? - próbuje zainteresować swoją piękną towarzyszkę podróży bohater zagrany przez Piotra Adamczyka. Ta scena z popularnej komedii może być najlepszym komentarzem do oryginalnej pozycji książkowej ,'' Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale '', która właśnie ukazała się na rynku. To pierwszy taki ogólnopolski przewodnik po miejscach, w których powstawały kultowe polskie (i nie tylko) filmy i seriale.

Przypomina mi to trochę Hollywood, gdzie po przyjeździe można kupić mapę, na której są zaznaczone miejsca, które występowały w filmach oraz te, w których mieszkają gwiazdy. Można sobie wykupić taką wycieczkę, wsiąść do autobusiku, który objeżdża Beverly Hills i ma przystanki przy różnych domach, a przewodnik informuje: ''tu jest dom Walta Disneya, tu mieszka Jack Nicholson a tam Tom Cruise'' i tak dalej. Więc taki polski przewodnik to jest trochę pomysł z tego amerykańskiego ducha i jak najbardziej uważam, że to jest po prostu fajny, mądry, nowoczesny marketing filmu - mówi Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy, dyrektor kanałów filmowych nFilmHD.

Autor książki, Marek Szymański, opisuje szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono ''Czarne chmury'', ''Janosika'', ''Czterech pancernych i psa'', ''Vabank'', ''Nóż w wodzie'' i wiele innych.

Gdyby zliczyć wszystkie filmowe miejsca, o których wspominam w książce byłoby ich jednak dużo więcej, ponad setka. Szkoda tylko, że samorządy lokalne i gospodarze województw tak rzadko doceniają znaczenie takiej filmowej promocji. A przecież wystarczy spojrzeć na przykłady Krakowa i Sandomierza, aby przekonać się, że odnoszą one wymierne korzyści dzięki współpracy z filmowcami - seriale ,''Majka '' i ''Ojciec Mateusz '' biją przecież rekordy popularności. Ale czasami wystarczą niewielkie nakłady: wytyczenie szlaku turystycznego po kultowych miejscach, folder, itp. - dodaje Szymański.

Oprócz nawiązania do filmowych miejsc książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek z planu filmowego, rozmów z mieszkańcami i artystami. O filmowych plenerach w Polsce opowiadają m.in. reżyserzy Jan Jakub Kolski oraz Andrzej Wajda , a także aktorzy Daniel Olbrychski, Ewa Wiśniewska, Stanisław Tym i Cezary Żak . Czytelnicy dowiedzą się, gdzie powstawał serial ''Ranczo '', gdzie stoi zabytkowa kapliczka znana z pierwszych scen w ''Popiele i diamencie '', a także w którym malowniczym zakątku Polski Karol Strasburger zrywał nenufary dla Jadwigi Barańskiej w ''Nocach i dniach ''.

Więcej o filmowych miejscach: www.polskanafilmowo.pl

ZOBACZ WIĘCEJ:

Aktorzy dziecięcy sprzed lat. Co u nich? - cz. I

Aktorzy dziecięcy sprzed lat. Jak im się ułożyło życie? - cz. II

Gdzie kręcono "Zmienników"?

Jak kręcono ''Opowieści z Narnii'' w Polsce

Gdzie kręcono znane filmy i seriale?

Majka Skowron robi film o sobie samej

Więcej o: