Amerykanie kupili film "W ciemności" Agnieszki Holland

Najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" niedawno został ukończony, a już ma zapewnione wejście na amerykański rynek - dowiedziała się IAR.

Jego promocją zajmuje się Sony Pictures Classic, jeden z największych dystrybutorów amerykańskich, specjalizujący się w ambitnym kinie. Między innymi ostatnio promuje filmy Woody'ego Allena i Romana Polańskiego. - Cieszymy się, ten dystrybutor może pomóc filmowi - powiedziała IAR Holland.

"W ciemności", opowiada opartą na faktach historię Polaka ze Lwowa, Leopolda Sochy. Robotnik zatrudniony w kanałach i złodziejaszek, w czasie wojny, z narażeniem życia ukrywał Żydów. Początkowo czyni to dla pieniędzy, ale jego motywacja z czasem zmienia się. Jak powiedział IAR odtwórca tej postaci Robert Więckiewicz, Leopold Socha nieoczekiwanie odkrywa w sobie pokłady dobra. Niemiecki gwiazdor Benno Furmann gra jednego z Żydów. Furmann wyjawił , że przyjął rolę, ponieważ ujęło go to, w jak niestereotypowy sposób reżyserka pokazuje Holocaust. - Agnieszka opowiada nie tylko o tym, że to bardzo smutna historia, ale także że ludzie radzili sobie jak mogli, i nawet w tej strasznej sytuacji potrafili odnaleźć kieszonki szczęścia, kochali i byli kochani - powiedział Furmann.

Obraz zostanie pokazany na festiwalu w Toronto, a dystrybutor walczy też o pokaz na festiwalu w Wenecji. Polska premiera przewidziana jest na jesień.

Film Agnieszki Holland miałby spore szanse na nominację do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego , jeśli zostałby zgłoszony do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jako polski kandydat. Wspominany dystrybutor skutecznie wypromował w USA tegorocznego laureata Oscarów w kategorii film zagraniczny - duński obraz "In A Better World".

Więcej o: