Festiwal Yach Film: kto zwycięży, Warszawa czy Gdańsk?

?Montelansino? z dwiema nominacjami, jury dostrzegło także wielu innych twórców z Trójmiasta - wiadomo już, kto powalczy o tegoroczne nagrody Yacha za najlepszy polski teledysk. Znów rozpali się artystyczna rywalizacja między Warszawą a Gdańskiem, wywołana za sprawą żartobliwych projektów, odwołujących się do lokalnego patriotyzmu

Znany jest już pełny zestaw nominacji do laurów tegorocznego festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Zgodnie ze zmienionym podczas poprzedniej edycji regulaminem, twórcy teledysków rywalizują tylko w kilku kategoriach: debiut, innowacja, kreacja aktorska i animacja. Prace, które zyskały największe uznanie jurorów, walczyć będą o Grand Prix.

Lista nominacji w tej ostatniej, lecz najważniejszej festiwalowej kategorii każe się spodziewać, że znów rozpali się artystyczna rywalizacja między Warszawą a Gdańskiem, wywołana za sprawą żartobliwych projektów, odwołujących się do lokalnego patriotyzmu. Aż dwie nominacje zdobyły bowiem teledyski do piosenek przygotowanych przez grupę artystów podpisujących się nazwą Projekt Warszawiak. Rywalizować będzie z nimi, będąca odpowiedzią na ich twórczość, praca trójmiejskiego Projektu Trójząb, ilustrująca piosenkę "Montelansino". Obie grupy zyskały także nominacje w kategorii kreacja aktorska - i nic dziwnego, bo w ich teledyskach rzeczywiście aż roi się od zabawnych ról zarówno pierwszo- (m.in. Łukasz Garlicki) jak i drugoplanowych (m.in. Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz, Wojciech Fibak czy Jacek Karnowski).

W innych kategoriach znaleźć można wyjątkowo dużo trójmiejskich wątków. Wśród debiutantów na nagrodę liczyć mogą Rafał Wojczal i Piotr Kaliński, współautorzy teledysku ilustrującego utwór projektu Hatti Vatti "You". Dwie nominacje zdobyły teledyski przygotowane do piosenek zespołu D4D: Jakub Wesołowski zdobył nominację w kategorii "debiut" za swój film towarzyszący utworowi "Call Your Mamma", za kreację aktorską nagrodę zdobyć może Ela Przygoda, występująca w wideoklipie do piosenki "Love Is Dangerous". Nie mogło zabraknąć także twórców, którzy są już dziś prawdziwymi yachowymi weteranami. To Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski (związany przez całe lata z gdańską Akademią Sztuk Pięknych) których teledysk do piosenki Moniki Brodki "W pięciu smakach" rywalizować będzie w kategorii "kreacja aktorska". Warto wspomnieć o jeszcze jednym teledysku dla tej samej artystki - "Krzyżówka dnia". To wspólny projekt kilku młodych artystów, wśród których znalazła się m.in. gdańszczanka Katarzyna Łygońska - praca została nominowana w kategorii "animacja".

- W tym roku do konkursu stanęło 220 teledysków - opowiada dyrektor artystyczny festiwalu Yach Paszkiewicz. - Ich poziom był bardzo wyrównany. Nie ma tym razem jednej pracy, która rzuciła nas z miejsca na kolana i już dziś wiadomo, że musi wygrać. I bardzo dobrze, dzięki temu wyborowi najlepszych teledysków będą towarzyszyć większe emocje.

Festiwal Yach Film, który w tym roku odbędzie się po raz 20., zaplanowany został na dni 9-10 września. W sobotę, 10 września wieczorem, w gdańskim kinie Neptun odbędzie się gala, podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy wszystkich kategorii. Spośród nominowanych prac najlepsze wybierać będzie jury, w składzie którego, obok pomysłodawców festiwalu: Yacha Paszkiewicza i Magdy Kunickiej-Paszkiewicz, znaleźli się przede wszystkim dziennikarze muzyczni: Robert Leszczyński, Piotr Metz, Sebastian Hubner, Rafał Bryndal i Barbara Marcinik. Wszystkie nominowane prace można zobaczyć na stronie internetowej festiwalu: Yachfilm.pl. Trójmiejskie teledyski, które zdobyły nominacje, rywalizują także o miejsca w kolejnych zestawieniach Trójmiejskiej Listy Przebojów "Gazety Wyborczej".

Nominacje do Grand Prix Yach Film 2011

Projekt Warszawiak "Felek Zdankiewicz", real. Projekt Warszawiak

Projekt Warszawiak "Nie ma cwaniaka na Warszawiaka", real.: Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki

 

Projekt Trójząb "Montelansino", real. Przemysław Reichel

 

Habakuk "Słoik", real. Urszula Morga

 

Skorup "Solidarność / Z bandą", real. Drop Free

 

Polecamy - Polska Myszka Mickey obala niedźwiedzia-ZSRR