"Seksista z botoksem". Pussy Riot zza krat kpią z Putina w nowym utworze [POSŁUCHAJ]

17 sierpnia trzy członkinie Pussy Riot usłyszały wyrok: dwa lata łagru za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" za wykonanie w cerkwi utworu-protestu przeciw ponownemu objęciu przez Władimira Putina władzy na Kremlu, ale to ich nie uciszyło. Czekając na apelację, punkowa grupa udostępniła nową piosenkę, w której po raz kolejny atakuje prezydenta Rosji.

W sieci już można posłuchać piosenki Pussy Riot zatytułowanej "Putin Lights Up the Fires" ("Putin roznieca pożary"). Utwór został nagrany w języku rosyjskim, ale pojawiło się już oficjalne tłumaczenie na angielski. Punkowy zespół kpi w niej z Putina. W tekście prezydent Rosji jest nazwany "seksistą, który botoksował sobie policzki i napompował klatkę piersiową i mięśnie brzucha" .

W "Putin Lights Up the Fires" Pussy Riot przewiduje, że kraj sprzeciwi się rządom obecnego prezydenta i "pożegna reżim". Wspomina również, że urzędującemu na Kremlu Putinowi nie uda się "przygwoździć ich w trumnie". Utwór kończą słowa: "Zabroń nam krzyczeć, chodzić i przeklinać! Idź i poślub Ojca Łukaszenkę" .

 

Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz razem z dwiema koleżankami z Pussy Riot 21 lutego wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina" w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. To właśnie przez ten protest w cerkwi przeciw ponownemu wyborowi Putina na stanowisko prezydenta zostały aresztowane i skazane. Dwa lata łagru za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" - taki wyrok usłyszały kilka dni temu. Rosyjska prokuratura szuka dwóch pozostałych kobiet , które manifestowały w lutym razem z nimi.

Protest i proces punkowej grupy zwrócił uwagę mediów i ludzi całego świata na rosnącą cenzurę w Rosji. Z Pussy Riot solidaryzowali się różni muzycy, swoje poparcie dla zespołu wyrazili m.in. Madonna, Red Hot Chili Peppers i Paul McCartney.

Trzy skazane mogłyby prosić Putina o ułaskawienie, ale zdecydowały, że tego nie zrobią. Jak poinformował jeden z ich adwokatów, na ich sugestię odpowiedziały, aby "poszli do diabła z taką łaską". Prawnicy będą jednak odwoływać się od wyroku.

Cały angielski tekst utworu "Putin Lights Up the Fires" można przeczytać tutaj .

Więcej o: