Bez Adele, ale z innymi gwiazdami, Band Aid znów śpiewa dla Afryki. Jest teledysk i jest zamieszanie [ZOBACZ]

Rita Ora, Seal i Bono to tylko kilku artystów spośród tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie Boba Geldofa. Chociaż to przedsięwzięcie charytatywne, nie obyło się bez kontrowersji związanych z udziałem Adele w tym projekcie.

Po 30 latach od premiery oryginalnej wersji piosenki charytatywnej "Do They Know It's Christmas?", powstała nowa - już czwarta - wersja tego przeboju. Tym razem artyści wspomagają walkę z wirusem Ebola , którego ofiarami są przede wszystkim mieszkańcy Afryki Zachodniej.

 

Co z Adele?

Bob Geldof, współtwórca projektu Band Aid, który powstał w 1984 roku, informował kilka dni temu, że razem z wieloma innymi gwiazdami zaśpiewa Adele. Piosenkarka nie pojawiła się jednak w studiu nagraniowym, a Geldof twierdzi, że menedżerowie Adele zignorowali jego telefony . Rzecznik prasowy wokalistki jednak temu zaprzecza i mówi, że Adele nigdy nie powiedziała, że dołączy do Band Aid 30. Zapewnił jednocześnie w jej imieniu, że ma zamiar wspomóc fundację finansowo .

Wykonawczyni takich hitów jak "Rolling in the Deep" czy "Someone Like You" nie jest jedyną artystką, której nazwisko wymienił Geldof bez ostatecznych ustaleń. Także muzycy grupy Foals, wymienieni jako wykonawcy, oświadczyli, że nigdy nie godzili się na udział w projekcie .

Śpiewają po raz czwarty

"Do They Know It's Christmas?" zaśpiewało jednak wiele gwiazd, wśród których nie zabrakło zarówno legendarnych głosów takich jak Seal, Bono, Chris Martin z Coldplay, Sinead O'Connor czy perkusista Queen Roger Taylor . W nagraniu wzięli udział również młodzi brytyjscy artyści, m.in. Rita Ora, One Direction, Ellie Goulding, Ed Sheeran i Sam Smith. Słowa utworu, który w 1984 roku stał się przebojem, zwracającym uwagę na problem głodujących mieszkańców Etiopii i pomagającym w zebraniu pieniędzy dla cierpiących, zostały teraz odrobinę zmienione. Jednak znany refren z wersem "feed the world", pozostał.

30 lat temu piosenkę napisaną przez Geldofa i Midge'a Ure'a śpiewali m.in. Phil Collins, Sting, George Michael i Boy George. Już w pierwszym tygodniu sprzedało się milion kopii nagrania, a do 1997 roku album był najlepiej sprzedającą się płytą wszech czasów w Wielkiej Brytanii (Band Aid zdetronizował dopiero Elton John i jego "Candle in the Wind 1997", wydany po śmierci księżnej Diany).

 

Pięć lat później nagrana została kolejna wersja , która miała pomóc w zebraniu pieniędzy na ten sam cel. Członkami drugiego Band Aid zostali m.in. Kylie Minogue, Chrisa Rea, Lisa Stansfield i muzycy z zespołu Wet Wet Wet. Dziesięć lat temu natomiast ten sam utwór zaśpiewali , z inicjatywy Madonny dla mieszkańców Sudanu i Darfuru, m.in. Bono, Roisin Murphy, Dido, Robbie Williams, Chris Martin oraz Katie Melua.

Cyfrowa premiera najnowszej wersji "Do They Know It's Christmas?" pojawiła się 17 listopada, a fizycznie singiel w sklepach będzie można kupić od 8 grudnia.

Więcej o: