M瘰kie Granie 2015. Byli鄉y na planie teledysku do singla. Smolik zapowiada: "B璠zie dobrze"

Uwaga, akcja! I to dos這wnie. Byli鄉y na planie teledysku do ?Armaty?, najnowszego singla promuj帷ego tegoroczn tras M瘰kiego Grania.

Czym jest Męskie Grania, nikomu dzisiaj tłumaczyć nie trzeba. Zaczęło się od eksperymentalnego przedsięwzięcia sponsorowanego przez Żywiec, z Wojciechem Waglewskim w roli dyrektora artystycznego, dziś impreza cieszy się statusem jednego z popularniejszych i ciekawszych letnich wydarzeń muzycznych w kraju nad Wisłą.

Jego najnowsza edycja też już powoli nabiera rozpędu. Regularny wakacyjny festiwal w plenerze? Niespecjalnie. Występy gwiazd rodzimej alternatywnych w różnych składach i konfiguracjach? Bliżej. I to właśnie trudność w zaszufladkowaniu wydarzenia jest wyraźnym sygnałem, że jego organizatorom skutecznie udało się wypełnić lukę na polskim rynku koncertowym.

Mówią wprost o tym sami artyści. - Co mi się najbardziej podoba w Męskim Graniu? Przede wszystkim to, że jest to całkowicie polski festiwal, dziejący się w czasach, kiedy polska muzyka bardzo mocno została zdominowana przez to, co importujemy zza granicy - opowiada nam Andrzej Smolik, jeden z bohaterów tegorocznej edycji, w jego karierze już czwartej. I dodaje: - Poza tym cenię większość artystów, którzy tutaj występują, a ten festiwal naprawdę integruje środowisko, co wbrew pozorom nie jest tak oczywiste w codziennym trybie studyjno-koncertowym. I takie połączenia można zobaczyć tylko raz, tutaj, na Męskim Graniu.

 

Muzyka? Świetnie, ale liczy się też historia

Ważną estetyczną zmianę zasygnalizuje teledysk do singla "Armaty", promującego tegoroczne Męskie Granie. Dotychczas wszystkie klipy realizowane w ramach imprezy skupione były na sprawcach całego zamieszania, czyli artystach. Tym razem będzie inaczej.

- Postanowiliśmy przenieść środek ciężkości na histori - opowiada Dorota Piskor, obok operatora Tomka Ślesickiego połowa duetu PSYCHOKINO, odpowiadającego za realizację teledysku. - Jeden dzień zdjęciowy oddaliśmy artystom, pozostałe to już będzie tylko fabuła.

Czego będzie dotyczyć? Wskazówek szukajcie w słowach piosenki. Rąbka tajemnicy uchyla za to Smolik:

- Czytałem scenariusz, oglądałem storyboard teledysku i już wiem, że będzie dobrze. Podoba mi się jego abstrakcyjno-mistyczny aspekt i wydaje mi się, że to będzie pierwszy klip Męskiego Grania, który oderwie się trochę od zastanej rzeczywistości - mówi.

Smolik, Fisz, Mela, Fox, Zalef, Organek, Galiński

Nie jest tajemnicą, że artyści skupieni wokół Męskiego Grania raczej nie mają nic przeciwko muzycznym eksperymentom. Wystarczy rzut oka na listę artystów najnowszej edycji imprezy - od razu staje się jasne, że każdy gatunek w tym roku znajdzie swojego reprezentanta.

Orkiestrę najnowszej odsłony imprezy tworzą: Smolik - elektronika, klawisze, komputery, aranżacje, Michał "Fox" Kr鏊 - elektronika, moog, Kuba Galiński - elektronika, MPC, Krzysztof "Zalef" Zalewski - wokal + gitara, Tomek Organek - wokal + gitara, Fisz - wokal i Mela Koteluk - wokal. Formacji towarzyszyć będzie sześcioosobowa sekcja dęta oraz specjalni gości.

Miasto, które odwiedzą, to odpowiednio: Kraków (27 czerwca), Wrocław (11 lipca), Chorzów (25 lipca), Poznań (1 sierpnia), Warszawa (15 sierpnia) i Żywiec (29 sierpnia).

 

"Poznajemy się, ale bez ostatecznego poznania"

Czyli będzie się działo? Tak twierdzi Smolik, który zapowiada na Męskim Graniu premierowe wykonanie materiału ze swojej nowej płyty, nagranej wspólnie z Anglikiem Kevem Foksem.

- Ten proces wymaga uwagi od początku do końca - mówi o pracy przy Męskim Graniu. - Wspólnie gramy, rozwijamy pomysły, ale nie odgrywamy wyłącznie własnych piosenek - to jest takie poznawanie się bez ostatecznego poznania - przekonuje.

Jego słowa - przynajmniej pośrednio - potwierdza Dorota Piskor. I przyznaje, że czasami... trudno zebrać w jednym miejscu, a później pokierować tak wieloma różnymi osobowościami. - Ale jestem przekonana, że wspólnie zrobimy jeszcze piękne rzeczy - uważa.

Premierowe wykonanie singla "Armaty" już 2 czerwca. Gdzie? Więcej informacji szukajcie jutro w naszym serwisie.

Wi璚ej o: