"Bitwa prawna" - przez hip-hop do świadomości społecznej. Piłeś, paliłeś? Hiphopowcy przekonują: "Nie jedź"

"Piłeś, paliłeś - nie jedź!" - to hasło pierwszej akcji społecznej z cyklu "Bitwa prawna", która kilka dni temu ruszyła w sieci. Ma ona uświadamiać prawne konsekwencje jazdy "pod wpływem". Organizatorzy postawili na spot z wykorzystaniem utworu "Sekunda" Rahima. Poza tym deklaracje na Facebooku, Twitterze i... bitwa freestylowa. Sędziować będą: Ymcyk, Czeski i Flint. Wielki finał 26 czerwca w klubie Wiatrak w Zabrzu.

Pokaż, co potrafisz i wygraj 2 tys. zł!

2000 zł za pierwsze, 1000 zł za drugie i 500 zł za trzecie miejsce otrzymają laureaci bitwy freestylowej. Impreza odbędzie się 26 czerwca w zabrzańskim Wiatraku. Tematem zmagań słownych będą sytuacje rodem z sali sądowej. Wszystkie tzw. case'y dotyczyć będą skutków prawnych prowadzenia po alkoholu i (lub) narkotykach. Uczestników oceni publiczność oraz jury w składzie: Ymcyk, Czeski i Flint. Aby stanąć w szranki, należy na adres bitwaprawna@maxflo.pl wysłać maila zawierającego imię, nazwisko, pseudonim i datę urodzenia. Więcej szczegółów na www.bitwaprawna.pl .

 

Wpis na Facebooku lub Twitterze jako bilet wstępu

By zdobyć bilet na finał bitwy i koncerty gwiazd polskiego rapu, należy: wejść na www.bitwaprawna.pl , przejść do zakładki "Poprzyj akcję i przyjdź na Bitwę!", kliknąć w odpowiedni przycisk, a następnie przy użyciu specjalnej aplikacji udostępnić wpis na Facebooku lub Twitterze.

- Imprezę, której jesteśmy partnerem, promujemy głównie kanałami social media. Powód jest prosty: grupa docelowa. Chcemy z tym tematem trafić przede wszystkim do ludzi takich jak my, czyli młodych. Sami traktujemy dziś Facebooka i Twittera jako główne źródło informacji. Postawiliśmy więc na komunikację viralową w tych serwisach - tłumaczy Joanna Michalik, specjalista ds. PR i social media w MaxFloRec.

#piłeśpaliłeśniejedź #bitwaprawna #niejedź - poprzyj akcję!

Jeśli nie wybierasz się do Zabrza, ale chcesz wesprzeć akcję (i na przykład zadeklarować, że sam nie jeździsz lub nie będziesz jeździł "pod wpływem"), możesz to zrobić za pomocą serwisów społecznościowych i okolicznościowych hashtagów: #piłeśpaliłeśniejedź, #bitwaprawna i #niejedź.

Posłuchaj singla "Sekunda" Rahima:

 

Freestylowiec jak adwokat

Bitwy freestylowe to nieodłączny element subkultury hiphopowej. Ale co ma wspólnego hip-hop z prawem? Jak mówi adwokat Grzegorz Prigan, pomysłodawca "Bitwy prawnej", freestylowca można porównać do adwokata, a adwokata do freestylowca.

- W trakcie potyczki zarówno adwokat, jak i freestylowiec, jeśli nie zna ruchu rywala, zmuszony jest do jak najszybszej riposty słownej. Reakcja musi być błyskotliwa, celna i rzeczowa - tłumaczy Prigan. - Słowa freestyle'owca kierowane do przeciwnika są jak działanie adwokata na sali sądowej. Jeden i drugi walczy w tym samym celu: by zwyciężyć - dodaje.

Niby każdy wie, a jednak...

Prowadzenie pojazdu pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających grozi utratą prawa jazdy i wyrokiem. To też ryzyko śmiertelnego wypadku drogowego. Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z realności tych następstw. - Konsekwencje są nie tylko karne, ale i cywilne. Sprawca może otrzymać nakaz oddania ubezpieczalni odszkodowania wypłaconego ofiarom wypadku. To może być dług w wysokości nawet 1 mln zł. Stąd cała ta akcja. Nie po to, by przypomnieć, ale by uświadomić - mówi Michalik.

Edukacja poprzez rap

Premierowa edycja "Bitwy prawnej" podzielona została na trzy etapy. Pierwszy z nich to kampania społeczna "Piłeś, paliłeś - nie jedź!". Drugi - eliminacje do bitwy freestylowej. Zwieńczeniem akcji będzie wielka bitwa na słowa i koncert gwiazd polskiego hip-hopu.

- Pokażmy razem, że rap to nie tylko poruszanie kilku stereotypowych tematów życia codziennego - zachęca Magdalena Giertuga z agencji kreatywnej kręci się! będącej partnerem akcji. - Przecież rapem możemy się bawić, poprzez rap możemy edukować, uświadamiać i ostrzegać innych. Wykorzystajmy to!

Organizatorem akcji jest Adwokatura Polska we współpracy z Agencją Artystyczno-Wydawniczą MaxFloRec i agencją kreatywną kręci się!

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ >>

Więcej o: