Występował już w Carnegie Hall, ale to Polska była jego marzeniem. Najmłodszy Artysta Steinwaya pierwszy raz nad Wisłą

Thomas Nickell, wybitny szesnastoletni pianista, zadebiutuje w Polsce w ramach światowej trasy koncertowej. Wizyta w Polsce to, jak mówi, spełnienie jego muzycznych marzeń - pianista od lat pragnął zagrać Chopina w jego ojczystym kraju.

Tegoroczna trasa koncertowa Thomasa Nickella obejmuje dwa występy w Polsce. W sobotę młody pianista zagrał w Hotelu Bristol, a 16 czerwca wystąpi w Dworze Somianka. W Warszawie Nickell zaprezentował utwory Chopina, Liszta i Beethovena oraz skomponowaną przez siebie sonatę. Publiczność drugiego koncertu usłyszy natomiast koncert nr 1 d-moll, BWV 1052 oraz koncert nr 5 f-moll, BWV 1056 Jana Sebastiana Bacha. Pianista twierdzi, że Polska nieprzypadkowo znalazła się w planach tegorocznej trasy koncertowej.

- Gram Chopina odkąd pamiętam i zawsze marzyłem o tym, żeby przyjechać do Polski i zagrać tu koncert, w ojczyźnie Chopina. To jest moje spełnione marzenie i ogromnie ważne doświadczenie w mojej karierze muzycznej - mówi Thomas Nickell agencji informacyjnej Newseria.

Podczas koncertu we Dworze w Somiance pianiście towarzyszyć będzie polska orkiestra kameralna Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Wspólnie wykonane koncerty Bacha urozmaicone zostaną solowymi wykonaniami orkiestry, muzycy zagrają m.in. serenadę "Eine kleine Nachtmusik" oraz serenadę polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza.

- Gramy bardzo dużo i to z różnymi artystami. I z młodymi, i z bardzo młodymi i jeszcze nieutytułowanymi. Wydaje mi się, że również dla orkiestry jest to jakaś inspiracja, bo musimy soliście pomagać, akompaniować. To są dwa piękne koncerty Bacha, które są jednymi z arcydzieł muzyki instrumentalnej. Bardzo się wszyscy cieszymy na tę współpracę - mówi Tomasz Radziwonowicz.

Nastolatek w Carnegie Hall

Thomas Nickell, szesnastoletni amerykański pianista i kompozytor, to najmłodszy zdobywca prestiżowego tytułu Młody Artysta Steinwaya. Jest także zdobywcą głównej nagrody w międzynarodowym konkursie pianistycznym Bradshaw & Buono. Kilkakrotnie występował w najsłynniejszej sali koncertowej świata, czyli nowojorskiej Carnegie Hall.

Thomas Nickell ceniony jest nie tylko za doskonałą technikę gry, ale także świetne wyczucie muzyki i zdolności interpretacyjne. Poza tym świetnie zna historie związane z wykonywanymi utworami, a to ważne dla tego, jak wybrzmią na scenie.

- Praca z Thomasem jest niezwykłym doświadczeniem, ponieważ za każdym razem, gdy Thomas studiuje jakiś utwór uczy się nie tylko nut, ale dogłębnie studiuje również historię, która kryje się za tym utworem. Słucha największych i najsłynniejszych interpretacji tego utworu w wykonaniu innych muzyków. I na tej podstawie wychodzi z własnymi pomysłami interpretacyjnymi, jego podejście jest bardzo mocno zindywidualizowane - mówi Cosmo Buono, prezes fundacji Alesander&Buono, która opiekuje się Nickellem.

Celem Alexander&Buono jest wspieranie muzyków klasycznych na całym świecie. Fundacja pomogła rozpocząć karierę już blisko trzystu młodym artystom z całego świata.

Więcej o: