Dokładnie w ten weekend odbył się pierwszy w tej części Europy rowerowo-brassowy przejazd orkiestr dętych Bikensemble Parade. Brzmi abstrakcyjnie? Posłuchajcie dalej: ośmiokilometrowa trasa przejazdu parady rozbrzmiewała dźwiękami pięciu orkiestr dętych z Polski i Czech. To także oficjalne otwarcie projektu budowania międzynarodowej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble.
Jego założenie jest proste: Rebel Babel Ensemble to długofalowa idea cyklu międzynarodowych wydarzeń muzycznych w postaci koncertów, ulicznych performansów muzycznych, live actów w przestrzeni miejskiej. Inicjatorem stworzenia międzynarodowej orkiestry orkiestr dętych jest kompozytor i performer Jan Feat, którego celem jest integracja artystów z europejskich państw zgromadzonych w jedną dużą "orkiestrę orkiestr".
Po co to wszystko? Chodzi o propagowanie dialogu międzykulturowego, eksplorację i prezentowanie szerszej publiczności muzycznych stylów, dialektów oraz instrumentariów charakterystycznych dla różnych regionów Europy.
Ważne jest tutaj też coś innego: w ramach Rebel Babel Ensemble tradycyjne instrumenty dęte łączą się z rapem, funkiem i muzyką filmową - ponad podziałami i językami. To także próba stworzenia największego big-bandu Europy w celu przywrócenia, jak deklarują twórcy projektu, dawnego blasku ochotniczym orkiestrom i nadania im współczesnego, popkulturowego oblicza.
Wydarzenie Bikensemble Parade, o którym sami zainteresowani mówią jako o koncercie napędzanym siłą ludzkich mięśni, odbyło się w ramach obchodów Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Zaplanowaną ośmiokilometrową trasą przejechały orkiestry dęte grające podczas jazdy na specjalnie zaprojektowanych platformach. W różnych punktach przejazdu odpowiadały im muzyką inne brass-bandy: grały z mostów, kładek, wieżyczek i skwerów w centrum miasta. Uczestnicy przejazdu entuzjastycznie akompaniowali orkiestrom na dzwonkach i trąbkach rowerowych.
Dalsza część programu to już była czysta formalność - o godz. 15 na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego cztery orkiestry pod przewodnictwem Jana Feata odegrały hymn na cztery strony świata Rebel Babel, oficjalnie otwierając tym samym projekt "orkiestry orkiestr" we Wrocławiu.
W niedzielę, 14 czerwca, odbyła się także premiera pierwszego epizodu wideoperformansu "międzynarodowy koncert", w którym różne orkiestry Europy odgrywają 11 symfonię Jana Feata w swoich przestrzeniach i ambientach dźwiękowych.
Nie mieliście okazji zobaczyć i posłuchać całego tego zamieszania na żywo? Będzie przynajmniej jeszcze jedna okazja: Rebel Babel Ensemble wystąpi 3 lipca na Open'erze w Gdyni.