Giganci jazzu oddają hołd Śmietanie. Zgłosiło się 54 gitarzystów z 21 krajów - jeden z... Dominikany

54 gitarzystów z 21 krajów świata odpowiedziało na ogłoszenie pierwszej edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Pierwsze przesłuchania już wystartowały, finał w sobotę. Stawka? Wysoka - do wygrania jest 17 tys. dolarów.

Jaka była pozycja Śmietany w świecie jazzu, świadczą chociażby te dane: zgłoszenia konkursu nadesłali młodzi muzycy m.in. z Polski, USA, Chin, Japonii, Słowenii, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier, Włoch, Hiszpanii i Dominikany. Ostatecznie do przesłuchań, które rozpoczną się w Krakowie 1 lipca 2015 r. komisja zakwalifikowała 14 artystów. Wśród nich znalazło się sześciu Polaków: Szymon Mika, Daniel Popiałkiewicz, Gabriel Niedziela, Dawid Kostka, Marek Kądziela, Łukasz Kokoszko; trzech muzyków z USA: Jeff Miles, Rotem Sivan, Isaac Darche oraz Japończyk Aki Ishiguro, Węgier Roland Balogh, Francuz Félix Lemerle, Niemiec Igor Osypov i... jedyna w tym gronie kobieta - młoda włoska gitarzystka Eleonora Strino.

 

Tuzy światowego jazzu w hołdzie Śmietanie

I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany to nie tylko rywalizacja i wyróżnienia, ale też muzyczny hołd składany przedwcześnie zmarłemu wybitnemu gitarzyście przez światowej sławy twórców, artystycznych przyjaciół i jego rodzinne miasto.

Konkurs odbywać się będzie w cyklu dwuletnim, na przemian z zainaugurowanym w ubiegłym roku Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Za jego organizację odpowiada Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta oraz Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

Najpierw przesłuchania, później finał i... pojedynek gitarzystów

Czyli impreza dla wtajemniczonych? Nic z tego. Półfinałowe i finałowe przesłuchania w Krakowie są otwarte dla publiczności. Walczących o konkursowe trofea artystów oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą światowej sławy gitarzyści: John Abercrombie, Mike Stern i Ed Cherry, a także polscy wirtuozi i pedagodzy tego instrumentu: Marek Napiórkowski i prof. Karol Ferfecki. Skład jury uzupełni ponadto wieloletni muzyczny przyjaciel Jarka Śmietany, legendarny pianista i hammondzista Wojciech Karolak oraz pomysłodawca konkursu, prezes Fundacji My Polish Heart i dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami - Witold Wnuk.

 

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas finałowej gali, która odbędzie się 4 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków (godz. 20). Zapowiada się święto jazzowej gitary, bo tuż po występie najlepszych młodych muzyków na scenie pojawią się światowi giganci jazzu - tę część wieczoru rozpocznie formacja Mike Stern & Didier Lockwood Band, prowadzona przez dwóch charyzmatycznych jazzmanów: wybitnego amerykańskiego gitarzystę Mike'a Sterna oraz słynnego francuskiego skrzypka Didiera Lockwooda. W zespole zagrają ponadto: basista Tom Kennedy oraz perkusista Steve Smith.

Chwilę później na scenie dołączy do nich doskonale znany polskiej publiczności gitarzysta Marek Napiórkowski oraz dwójka amerykańskich legend tego instrumentu: John Abercrombie i Ed Cherry. W ten sposób finałowa gala przerodzi się w pojedynek gitarzystów - Guitar Summit.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie TUTAJ >>

Więcej o: