Konkurs Chopinowski po raz pierwszy na żywo w sieci. Fryderyk Chopin i jego muzyka od dziś królują w Warszawie

Konkurs Chopinowski to wielkie święto polskiej muzyki - jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Zmagania pianistów z twórczością polskiego kompozytora będzie można śledzić w TV, radiu i - po raz pierwszy w historii - na żywo w serwisie You Tube.

Zmagania uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, będzie można śledzić nie tylko w telewizji (TVP Kultura) i na antenie 2 Programu Polskiego Radia, ale także w internecie. Konkurs Chopinowski dostępny będzie w jakości Full HD na stronie www.chopincompetition2015.com , na kanale YouTube www.youtube.com/chopin2015 oraz poprzez aplikacje Android, iOS i Samsung Smart TV.

Tegoroczny Konkurs Chopinowski rozpocznie koncert inauguracyjny, który uświetni występ Marthy Argerich, Nelsona Goernera i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Początek transmisji 1 października o 19:30.

Następnie, w ciągu 15 dni przesłuchań będzie można usłyszeć ponad 120 godzin muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu 78 młodych pianistów z 20 krajów. Wśród startujących najliczniejszą reprezentację mają Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób). Zaprezentuje się także 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech. W Warszawie zagrają również pianiści z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii oraz Węgier.

Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, może także liczyć na interesujące propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album - kronika konkursowa zwycięzcy konkursu.

Więcej o: