Amerykański raper skopiował teledysk polskiego duetu Rysy. "To ewidentna kradzież"

Po obejrzeniu obydwu klipów trudno nie zwrócić uwagi na podobieństwa. Amerykański raper Russ skopiował teledysk polskiego duetu Rysy. Artyści przygotowują się do pozwania go za plagiat.

Późny wieczór, opuszczony parking, zapłakana dziewczyna za kierownicą i mężczyzna - tak zaczynają się teledyski Rys "The Fib" i "Losin Control" Russa. Oglądanie tych dwóch klipów równie dobrze mogłoby się nazywać zabawą we "wskaż 10 różnic". Te znaleźć naprawdę trudno. Spróbujcie włączyć oba teledyski jednocześnie i sami porównajcie:

Rysy - "The Fib":

 

Russ - "Losin Control":

 

"Nie ma mowy o tym, że to był przypadek, to ewidentna kradzież"

Wojciech Urbański z zespołu Rysy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że informacja o skopiowaniu teledysku dotarła do zespołu niedawno. - Nie ma mowy o tym, że to był przypadek, to ewidentna kradzież. [...] Przede wszystkim jesteśmy zszokowani tym, jak złe mniemanie o Polsce muszą mieć twórcy zza oceanu. Może uważają nas za jakiś Trzeci Świat? Myślą, że nie zauważymy kradzieży albo będziemy się cieszyć, że ktoś nas kopiuje? Co oni mieli w głowie? - powiedział.

Premiera teledysku do "The Fib" duetu Rysy w reżyserii Filipa Załuski miała miejsce we wrześniu 2015 roku. Wideo wyprodukowała firma Papaya, w głównej roli wystąpiła Zofia Wichłacz znana z filmu "Miasto 44" Jana Komasy. Piosenka była pokazywana na zagranicznych festiwalach, m.in. w Londynie i Nowym Jorku. Tymczasem klip do "Losin Control" Russa z kolei w reżyserii Edgara Estevesa pojawił się na Youtubie w lutym. 

Jak donosi portal WirtualneMedia.pl, teraz firma produkcyjna Papaya Films wspólnie z reżyserem i zespołem chcą pozwać twórców amerykańskiego klipu za plagiat. Zamierzają domagać się usunięcia klipu z internetu, prawdopodobnie również będą chcieli ubiegać się o odszkodowanie.

Więcej o: