Jakie teledyski Polacy najchętniej oglądali na YouTubie w 2016? Pop, disco polo i wulgarny rap

Co najczęściej Polacy oglądają na YouTubie? My już wiemy. Jest sporo popowych wokalistek, dużo rapu - w tym mocno wulgarnego - oraz disco polo. Oto te piosenki.

W przygotowanym przez Sotrender zestawieniu wyróżnionych zostało 20 najpopularniejszych w Polsce teledysków na YouTubie. Każdy artysta pojawia się w składance tylko raz, a w zestawieniu skupiono się głównie na muzyce polskiej.

Na pierwszym miejscu Sylwia Grzeszczak i jej wielki tegoroczny przebój - "Tamta dziewczyna". Piosenkarka zamieściła oficjalny klip 20 maja 2016 r. i od tej pory zobaczono go aż 57 milionów razy! A co dalej w zestawieniu? Tu wyniki zaczynają już zaskakiwać.

 

Disco polo trzyma się mocno

Już na drugim miejscu... zespół "Akcent" Zenona Martyniuka i piosenka "Przez twe oczy zielone". Co ciekawe, utwór ma już ponad dwa lata, a wciąż należy do grona tych najpopularniejszych. Nic dziwnego, że w tym roku "Akcent" będzie jedną z głównych gwiazd sylwestrowej imprezy organizowanej przez TVP 2 i Radio ZET. Sam prezes Jacek Kurski powiedział o Zenku Martyniuku, że "osobiście go uwielbia".

Na piątym miejscu listy Power Play "Lubisz to lubisz", na dziewiątym After Party "Ona lubi pomarańcze", a na 15. Boys i "Najpiękniejsza dziewczyno". Czyli reprezentacja czterech utworów z gatunku disco polo wśród 20 najpopularniejszych teledysków.

 

Rap - motywacyjnie, ale i wulgarnie

Od dawna fenomenem polskiej muzyki jest postać Popka i jego zespołu "Gang Albanii". Popek zdobył nagłą sławę między innymi dzięki szokującym teledyskom pełnych wulgaryzmów i nawiązań do masowego picia alkoholu i zażywania narkotyków.

Jednak wśród jego najbardziej lubianych teledysków z 2016 roku znalazły się też bardziej wyważone, choć nie wolne od przekleństw utwory - "Wodospady" (3. miejsce) oraz "Kocham cię robaczku" (9. miejsce).

infografikainfografika Sotrender / https://www.sotrender.com/blog/pl/2016/12/sylwester-2016-playlista/

Ale już na 8. miejscu plasuje się utwór "Mój ziomek" zespołu Ganja Mafia nawiązujący do gangsterskiego rapu i nagrany w oparach marihuany (lub czegoś, co ją przypomina). W podobnie "zielonych" kolorach na 18. miejscu "Jeszcze będzie hajc" Soboty, a na 13. trochę mniej ostra "Młoda krew" rapera Zbuku.

Pozytywnym zaskoczeniem jest mocno motywujący kawałek "Obiecuję ci" Buki i Rahima z Natalią Nykiel oraz teledyskiem z egzotycznej wyprawy - na miejscu 12.

 

Pop polski i zagraniczny

Wśród 20 teledysków nie zabrakło także klasycznego popu. Oprócz Sylwii Grzeszczak jest też czwarte miejsce dla Natalii Nykiel i utworu "Error", "Królowa łez" Chylińskiej na siódmym, "Kamień z napisem Love" w pastiszowym teledysku zespołu Enej (12. miejsce). Dużym zaskoczeniem jest obecność "Bałkanicy" Piersi - klip pojawił się na YouTubie ponad 3 lata temu.

Kolejna niespodzianka to... parodia. Specjalizujący się w zabawnych przeróbkach skład "Letni, chamski podryw" wziął na warsztat utwór "Naucz mnie" Sarsy - efekt w postaci piosenki "Pomidorowa" to 16 najchętniej oglądany teledysk w kraju. Oryginał Sarsy za to nie załapał się do top 20.

Wśród 20 teledysków twórcy zestawienia wybrali tylko jeden popularny u nas przebój zagraniczny. Na 6. miejscu jedyna reprezentantka Zachodu - LP i piosenka "Lost On You".

 

Opracowaną przez Sotrender playlistę ze wszystkimi 20 teledyskami znajdziecie pod tym linkiem.