TOP 100 kupowanych płyt w Polsce w 2016. Na zdjęciu nr 7 - a kto jest na podium?

Raport sprzedaży albumów w Polsce, a konkretnie lista 100 najchętniej kupowanych płyt, została opublikowana na stronie Dziennik.pl. W TOP 3 O.S.T.R., Metallica i Agnieszka Chylińska. Dalej jest sporo zaskoczeń.

O popularności rapu w Polsce mówi się sporo, a mimo tego pierwsze miejsce "Ostrego" w zestawieniu ZPAV (Związek Producentów Audio-Video), to dla wielu duże zaskoczenie. Płyta, która zapewniła mu ten sukces, to "Życie po śmierci".

Na drugim miejscu "Hardwired... To Self-Destruct" zespołu Metallica, choć warto zauważyć, że krążek jest w sprzedaży dopiero niecałe dwa miesiące, a płyta O.S.T.R.-a od 26 lutego. Niedługo metalowy kwartet może wyprzedzić rapera. Podium zamyka Agnieszka Chylińska i jej CD "Forever Child".

 

Kto jeszcze z polskich wykonawców?

Na 100 płyt aż 52 należą do polskich wykonawców! Do tej liczby można dodać jeszcze kilka składanek, na których przeważają krajowe hity. To jasny sygnał, że po prostu bardzo lubimy polską muzykę. Jeśli chodzi o gatunki, w zestawieniu przeważa rap (m.in. O.S.T.R., Tede, Gang Albanii, Popek, Kaliber 44, Kękę, Łona i Webber, Paluch). Sporo jest też popu oraz muzyki alternatywnej: Ania Dąbrowska, Dawid Podsiadło, Brodka, Zakopower, Sylwia Grzeszczak.

Rockowi wykonawcy raczej z tyłu "setki", honor uratował Kult z płytą "Wstyd" - miejsce 10. Zdecydowanie lepiej radzą sobie... składanki klasyczni wykonawców: Niemena, Dżemu czy Perfectu.

 

Ulubienie muzycy zagraniczni

Jeśli chodzi o klasykę zagraniczną, to Polacy wciąż bardzo chętnie kupują płyty Guns'n'Roses, Dire Straits i The Rolling Stones. Oddano też hołd zeszłorocznym zmarłym. Aż na piątym miejscu "You Want It Darker", ostatnia płyta Leonarda Cohena, na 40. "Blackstar" Davida Bowiego, a na 85. składanka z przebojami George'a Michaela - "Twenty Five".

Spośród przedstawicieli młodszej generacji zagranicznych artystów króluje Adele (8. miejsce), Zaz (19. miejsce) czy Florence and the Machine, o dziwo z wydaną jeszcze w maju 2015 płytą "How Big, How Blue, How Beautiful".

Pełne zestawienie ZPAV można zobaczyć na stronie Dziennik.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie teledyski Polacy najchętniej oglądali na YouTubie w 2016? Pop, disco polo i wulgarny rap >>

50 płyt z 2016, których trzeba posłuchać! >>

 

 

Więcej o: