Polskie festiwale wśród najlepszych w Europie. Wygrywamy z największymi

Alter Art został wybrany festiwalowym promotorem roku. - Czasem rywalizujemy o pozyskanie artystów, ale tworzymy bardzo zwartą wspólnotę - mówił o europejskiej branży muzycznej Mikołaj Ziółkowski, odbierając European Festival Award.

Co roku w gronie nominowanych do European Festival Awards, nagrody dla najlepszych europejskich festiwali, pojawia się sporo polskich propozycji, nie raz w polskie ręce trafiały też statuetki. Nie inaczej było w tym roku.

Największym sukcesem było zdobycie tytułu "promotora roku" przez firmę Alter Art, organizatora m.in. takich imprez jak: gdyński Open'er, Orange Warsaw Festival i Kraków Live Festival. Konkurencja w tej kategorii była niemal mordercza: firma założona i prowadzona przez Mikołaja Ziółkowskiego zostawiła w pokonanym polu m.in. takich tuzów jak organizatorzy festiwali Glastonbury czy Roskilde.

Orange Warsaw FestivalOrange Warsaw Festival Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Gdyński Open'er był nominowany w kategorii dużych festiwali - przegrał z belgijskim Rock Werchter, katowicki Off rywalizował natomiast o laur dla imprez o średnich rozmiarach - tu z kolei zwyciężył szwajcarski Paleo Festival Nyon.

Artyści bez nagród

European Festival Awards wręczono w holenderskim mieście Groningen, gdzie rozpoczęła się kolejna edycja imprezy Eurosonic. To konferencja i spotkanie branży muzycznej i festiwalowej z całego kontynentu, a zarazem festiwal promujący młode europejskie talenty muzyczne, dla niektórych będący przepustką do wielkiej sławy. Jak co roku pierwszy akcent programu tego wydarzenia to swego rodzaju podsumowanie poprzedniego roku - na uroczystych galach wręczane są nagrody za osiągnięcia z poprzednich dwunastu miesięcy: European Border Breakers Awards i European Festival Awards.

European Border Breakers Award są przeznaczone dla wykonawców, którzy "przekraczają granice", czyli sprzedali najwięcej płyt poza swoją ojczyzną i były w tym roku wręczane po raz czternasty. Tym razem trafiły do takich artystów, jak: Alan Walker z Norwegii, Dua Lipa z Wielkiej Brytanii, Era Istrefi z Albanii, Filous z Austrii, Jaakko Eino Kalevi z Finlandii, Jain z Francji, Namika z Niemiec, Natalie La Rose z Holandii i zespołów: Hinds z Hiszpanii i Walking On Cars z Irlandii. Nagrodę publiczności otrzymała Dua Lipa, która uznana została także za najciekawszą festiwalową debiutantkę ubiegłego roku.

DLOGDDLOGD Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

To kolejny rok, kiedy w zestawieniu zabrakło Polaków - w całej historii tego lauru, trafiał on do polskich wykonawców bardzo rzadko. W 2005 roku zdobył go zespół Myslovitz, w 2007 - Blog 27, a w 2008 - Hemp Gru.

W ramach muzycznej części festiwalu, która przez kilka kolejnych wieczorów odbywać się będzie w klubach Groningen, Polskę reprezentuje dwóch wykonawców: grająca psychodelicznego rocka grupa Trupa Trupa i popowy skład pod przewodnictwem Buslava.

Więcej o:
Komentarze (3)
Polskie festiwale wśród najlepszych w Europie. Wygrywamy z największymi
Zaloguj się
  • niedlapoprawnosci

    Oceniono 2 razy 2

    Bardzo cenię OFF Festival. Uważam go za najciekawszą imprezę muzyczną w Polsce (choć w tym przypadku rankingi uważam za idiotyczne), ale gdyby OFF zdobył nagrodę dla najlepszego średniego festiwalu za 2016 byłoby to jednak dość niedorzeczne, po tym, co działo się (niekoniecznie z winy organizatorów) podczas imprezy. To po pierwsze.

    Po drugie jakie są kryteria przyznawania nagrody? Głosy publiczności? Bo doceniając robotę AA jakoś mam więcej niż mieszane uczucia jeśli chodzi o poziom KLF, który był imprezą delikatnie mówiąc taką sobie. Ale z pewnością AA mając 3 festiwale w garści rzeczywiście może żonglować dowolnie zaproszeniami. Niemniej mam delikatny dystans do tego wyróżnienia.

    Po trzecie i chyba najistotniejsze brak polskiego akcentu w European Border Breakers Award daje dużo do myślenia i na temat ogłoszonego przez media boomu muzycznego w Polsce i na temat pracy jaką wykonują nasi muzycy by wyjść poza zaklęty krąg polskich odbiorców i o pracy różnych podmiotów i instytucji promocyjnych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX