Elton John nie zagra dla Trumpa. Odmówił nawet... cover band Springsteena

Wystąpi za to gwiazda amerykańskiego "Mam talent!" oraz chór mormonów. Na większe nazwiska i zespoły Trump nie ma co liczyć. Artyści ponownie pokazują, co sądzą o wybranym w 2016 r. prezydencie USA.

Dzień inauguracji nowego prezydenta to wielkie święto w USA. Z tej okazji zawsze organizowany jest uroczysty bal ze znanymi osobistościami, koncerty gwiazd, a do Waszyngtonu przyjeżdżają tłumy. Cztery lata temu było przynajmniej 500 tysięcy widzów.

Tym razem publiczność może nie dopisać, już na oficjalnej imprezie w przeddzień inauguracji doliczono się zaledwie 10 tysięcy osób. Ale jeszcze większy kłopot Donald Trump i jego sztab mieli z zaproszeniem gwiazd.

 

Cztery lata temu, na rozpoczęcie drugiej kadencji prezydentury Baracka Obamy, zagrały m.in. Lady Gaga i Beyonce. A w tym roku?

Kto nie zagra

Lista piosenkarzy i zespołów, którzy oficjalnie odmówili wystąpienia na inauguracji lub publicznie rozwiali takie plotki, jest imponująca. Kto nie chce wystąpić? Elton John, Andrea Bocelli, Celine Dion oraz rockowy zespół KISS. Najbardziej może dziwić odrzucenie oferty przez Bocelliego, o którym mówi się jako o dobrym znajomym Trumpa.

Od dawna mówiło się też, że nie zagrają superpopularni w USA Lady Gaga, Beyonce czy Bruce Springsteen. Ofertę odrzucił nawet... cover band Springsteena, jak tłumaczył zespół, "z szacunku dla Bruce'a".

Lista "tak" i "być może"

Kto zatem wystąpi? Spośród faktycznych sław nieoficjalnie mówiło się o zespole The Beach Boys, legendzie amerykańskiego popu lat 60. i 70. Z młodszych artystów zgodziła się zaśpiewać Rebecca Ferguson, finalistka angielskiego "X Factora", ale pod warunkiem, że... wykona utwór "Strange Fruit", słynny w USA protest song o antyrasistowskim wydźwięku.

 

Wiadomo już, że nikt z powyższych nie zagra. Zaprzysiężeniu wiceprezydenta towarzyszyć będą występy chórów Missouri State University Chorale i Mormon Tabernacle Choir. Z kolei amerykański hymn wykona Jackie Evancho gwiazda jednej z amerykańskich edycji "Mam talent!", która ma na koncie kilka solowych płyt, w tym jedną o platynowym statusie.

Oprócz tego pojawią się liczne orkiestry, chóry i zespoły wykonujące muzyką tradycyjną oraz klasyczną. Gwiazd największego formatu - brak.

Z kolei w przeddzień inauguracji wystąpili popularny w USA rockowy zespół 3 Doors Down oraz muzyk country Toby Keith. Ciężko ich jednak porównać ze sławą takich wokalistów, jak Lady Gaga czy Springsteen.

A teraz zobacz: Tak wyglądają dziś bohaterowie kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Już niedługo znów ich zobaczysz 

Więcej o: