Radia nie puszczają muzyki, którą Polacy najchętniej kupują. Mamy dane

Na liście TOP50 utworów, które można było najczęściej usłyszeć w rozgłośniach radiowych w 2016 roku, zaledwie 10 to dzieła rodzimych artystów.

Niedawno pisaliśmy o tym, jakie płyty najchętniej kupowaliśmy w 2016 roku. Na 100 tytułów większość stanowiła ta autorstwa polskich muzyków. A co grały przez ostatnie 12 miesięcy radia? Lista najpopularniej emitowanych piosenek w ogóle nie pokrywa się z powyższą!

Płyta "Forever Child" Agnieszki Chylińskiej na 3. miejscu bestsellerów. A w radiu? Singiel "Królowa łez" dopiero na 49. pozycji. Album Ani Dąbrowskiej oczko niżej pod względem sprzedaży, ale utwór "W głowie" daleko na 32 miejscu.

Ale w oczy bardziej rzuca się jeszcze inna rzecz

 

Kogo "brakuje"? Rapera O.S.T.R., którego płyta "Życie po śmierci" była numerem jeden na liście sklepowych bestsellerów w 2016 roku. Po tym sukcesie nie ma jednak śladu w radiowych statystykach.

Kto jeszcze w TOP50?

Najczęściej puszczanym polskim utworem było "W dobrą stronę" Dawida Podsiadły na 7. pozycji - o dziwo, miejsce identycznie jak na liście najchętniej kupowanych płyt. W pierwszej dwudziestce zmieścił się jeszcze zespół C-Bool z utworem "Never Go Away" na 11. miejscu oraz "Tamta dziewczyna" Sylwii Grzeszczak na 16.

Już za połową listy - na miejscu 29. "Ty i ja" Moniki Lewczuk, na 37. "Pod wiatr" Grzegorza Hyżego. 41. miejsce to "Cool Me Down" Margaret, 43. - "Na ostrzu" Ewy Farnej, a 44. "Lustra" Natalii Szroeder.

 

Niewielka reprezentacja rodzimych muzyków dziwi również w kontekście nowelizacji ustawy, zobowiązującej radiostacje do puszczania większej ilości polskiej muzyki w ciągu dnia i zachęcającej do promowania debiutantów.

Pełna lista dostępna jest na stronie ZPAV, organizacji zajmującej się m.in. monitorowaniem rynku muzycznego.

TOP 100 kupowanych płyt w Polsce w 2016. Na zdjęciu nr 7 - a kto jest na podium? >>

A teraz zobacz: Donald Trump jako filmowa gwiazda. Zobacz, w jakich filmach wystąpił nowy prezydent USA

Więcej o: