Grammy 2017. Oto pełna lista zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Adele bierze wszystko!

Znamy zwycięzców Grammy 2017. Obyło się bez większych niespodzianek, ale jedna ze statuetek powędrowała do Polaków!

W niedzielę odbyła się gala rozdania nagród Grammy 2017. Ceremonia miała miejsce w Los Angeles w Staples Center. Prócz nagrodzonych na scenie pojawiły się gwiazdy światowej muzyki - m.in. Lady Gaga z Metallicą. A kto zdobył statuetki?

O wyróżnienie w najważniejszych kategoriach walczyli ulubieńcy publiczności na całym świecie: Beyoncé, Adele, Drake, Justin Bieber i inni. Konkurująca z Beyoncé Adele rozbiła bank i otrzymała te najważniejsze w Grammy statuetki - za najlepszą piosenkę i album.

Grammy 2017 - nagrodzeni:

Album roku - 25 - Adele

Adele kolejny raz zdobyła nagrodę w kategorii ''Najlepszy album roku''. Pokonała Beyoncé, której trochę na osłodę została jedna statuetka za najlepszy album współczesnej muzyki urban i jedna za najlepszy teledysk.

Nagranie roku - Hello - Adele

Piosenka roku - Hello - Adele Adkins i Greg Kurstin

Najlepsza rockowa piosenka - Blackstar - David Bowie

Teledysk roku - Formation - Beyoncé

Najlepszy nowy artysta - Chance the Rapper

Dla tego artysty specjalnie zmieniono regulamin Grammy 2017. Jego utwory nie zostały wydane w formie płyty, można je było tylko odtwarzać w formie streamingu, co dyskwalifikowało go do nagród. Postanowiono jednak dostosować regulamin do współczesności, dzięki czemu Chance the Rapper najpierw otrzymał 7 nominacji, a dziś w nocy zgarnął 3 statuetki - dla najlepszego nowego artysty, najlepszy album rap i najlepszy występ rap.

Hołd dla Georga Michela i Davida Bowiego

Występujący na Grammy mają w zwyczaju honorować zmarłych w poprzednim roku artystów. 2016 pod tym względem był dla świata muzyki szczególnie okrutny. Nie było jednak wątpliwości, że spośród wszystkich wielkich, którzy zmarli, najbardziej będzie brakowało Davida Bowiego i Georga Michela. To im głównie składano hołd w występach - i niestety, nie zawsze były to występy udane.

Adele śpiewała specjalnie dla Georga Michela, którego jest wielką fanką. I zapewne będzie chciała o swoim występie zapomnieć jak najszybciej. W pewnym momencie przerwała go i zaczęła jeszcze raz mówiąc, że ''Nie mogę tego spiep***ć dla niego''. Drugie wykonanie było na szczęście trochę lepsze.

David Bowie został uhonorowany statuetkami - jego ostatni album ''Blackstar'' był nominowany w 5 kategoriach i zdobył 5 nagród.

Statuetka dla Krzysztofa Pendereckiego

W tym roku w nominacjach pojawił się polski akcent. W kategorii "Najlepsze nagranie operowe" otrzymał "Król Roger" - opera Karola Szymanowskiego w reżyserii Kaspera Holtena z Royal Opera House w Londynie. Prócz tego kolejny raz nominację otrzymał też Penderecki w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki" w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jak poradziły sobie polskie pozycje podczas rozdania nagród? Niestety, "Król Roger" nie zdobył statuetki. Bezkonkurencyjny był jednak Krzysztof Penderecki. Za album "Penderecki conducts Penderecki" otrzymał w tym roku wyróżnienie.

Nagrody Grammy 2017, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, są nazywane muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 83 kategoriach.

Pozostałe kategorie:

Najlepszy album rap - The Coloring Book - Chance the Rapper
Najlepsze wykonanie popowe - Stressed Out - Twenty One Pilots
Najlepsze wykonanie popowe solo - Hello - Adele
Najlepszy album pop - 25 - Adele
Najlepszy album dance/electronic - Skin - Flume
Najlepsze wykonanie rockowe - Blackstar - David Bowie
Najlepsze wykonanie metalowe - Dystopia - Megadeth
Najlepszy album rockowy - Tell Me I'm Pretty - Cage the Elephant
Najlepszy album z muzyką alternatywną - Blackstar - David Bowie
Najlepsze wykonanie R&B - Cranes in the Sky - Solange
Najlepsza piosenka R&B - Lake by the Ocean - Hod David & Musze
Najlepszy album R&B - Lalah Hathaway Live - Lalah Hathaway
Najlepsze wykonanie rap - No problem - Chance the Rapper ft Lil Wayne & 2 Chainz
Najlepszy album country - Sturgill Simpson - A Sailor's Guide to Earth
Najlepsza piosenka country - Tim McGraw - Humble and Kind
Najlepszy album jazzowy instrumentalny - Ted Nash Big Band, Presidential Suite: Eight Variations on Freedom
Najlepszy album jazzowy wokalny - Gregory Porter - Take me to the Alley
Najlepszy album gospel - Kirk Franklin - Losing my Religion
Najlepszy soundtrack - John Williams, Gwiezdne Wojny - Przebudzenie mocy

Więcej o:
Komentarze (11)
Grammy 2017. Oto pełna lista zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Adele bierze wszystko!
Zaloguj się
 • mietekkowalski

  Oceniono 23 razy 13

  Normalnie ubrana, bez pokazywania dupy i cycków - dobrze, że zgarnęła tyle nagród. P.S. Beyonce w stylizacji na Matkę Boską... kretynizm! Ewidentnie niektórym odbija jak mają za dużo kasy i za często są w TV.

 • ortoextreme

  Oceniono 10 razy 10

  Najlepszy występ rockowy - Blackstar - David Bowie - tak to jest jak się nie umie tłumaczyć.

  Bowie od 15 lat nie występował.

 • xpeter1

  Oceniono 19 razy 9

  I teraz pewnie okaże się, że Penderecki był tajnym współpracownikiem. Bo największym polskim kompozytorem był Lech Kaczyński!

 • 68a1

  Oceniono 13 razy 9

  Brawo Adele! Na nic się zdało pokazywanie gołych d.... i innych gołych części ciała. A Adele zapięta pod szyję zgarnęła nagrody. Wspaniale..... I tak się objawia prawdziwy artysta, który swoim śpiewem się obroni. Bierzecie przykład durne gwiazdki

 • roman.kan

  Oceniono 6 razy 6

  A dlaczego ani słowa o tym, że był hołd dla Prince'a, który oklaskiwano na stojąco?

 • drakaina

  Oceniono 5 razy 5

  Informacja o nagrodzie dla Pendereckiego powinna być newsem dnia. Smutne, że gdyby jakaś polska trenerka fitness wylądowała na okładce branżowego czasopisemka, to stałoby się to newsem na pierwszą stronę, a tak musiałam celowo otworzyć ten artykuł, żeby sprawdzić, czy jakieś media poza Faktami TVN raczą się o tym w ogóle zająknąć. A mowa o jednym z najwybitniejszych twórców kultury XX w. ...

 • Michał Fuk

  Oceniono 3 razy 3

  Nagród dla Pendereckiego nigdy za wiele! Żałuję, że przegapiłem "Diabły z Loudun" w Operze Narodowej. Mogliby to częściej grać!

 • jacekczewa

  Oceniono 6 razy 0

  Twenty One Pilots...są zayebiści ...jak zwykle

 • andrzejbak

  Oceniono 9 razy -3

  Adele jest typowym przykładem jak na złodziejstwie w muzyce można się dorobić, i co znaczą układy i układziki, jej dwa wielkie przeboje które były odskocznią z miernoty angielskiej na światowe rynki są kradzione, są kompozycjami trzydziestoletnimi minimalnie przearanżowanymi a były wówczas (30 lat temu) niedopuszczone do wykonania w czym miał udział o dziwo ZAiKS a nawet pewien młody Cygan. Obecne jej Hello to jest halo wacek czy mnie jeszcze słyszysz.
  Mnie osobiście dziwi brak jakiejkolwiek nagrody dla Sia, no ale tak jak powiedziałem takie są tam już układy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX