Grammy 2017. Oto pełna lista zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Adele bierze wszystko!

Znamy zwycięzców Grammy 2017. Obyło się bez większych niespodzianek, ale jedna ze statuetek powędrowała do Polaków!

W niedzielę odbyła się gala rozdania nagród Grammy 2017. Ceremonia miała miejsce w Los Angeles w Staples Center. Prócz nagrodzonych na scenie pojawiły się gwiazdy światowej muzyki - m.in. Lady Gaga z Metallicą. A kto zdobył statuetki?

O wyróżnienie w najważniejszych kategoriach walczyli ulubieńcy publiczności na całym świecie: Beyoncé, Adele, Drake, Justin Bieber i inni. Konkurująca z Beyoncé Adele rozbiła bank i otrzymała te najważniejsze w Grammy statuetki - za najlepszą piosenkę i album.

Grammy 2017 - nagrodzeni:

Album roku - 25 - Adele

Adele kolejny raz zdobyła nagrodę w kategorii ''Najlepszy album roku''. Pokonała Beyoncé, której trochę na osłodę została jedna statuetka za najlepszy album współczesnej muzyki urban i jedna za najlepszy teledysk.

Nagranie roku - Hello - Adele

Piosenka roku - Hello - Adele Adkins i Greg Kurstin

Najlepsza rockowa piosenka - Blackstar - David Bowie

Teledysk roku - Formation - Beyoncé

Najlepszy nowy artysta - Chance the Rapper

Dla tego artysty specjalnie zmieniono regulamin Grammy 2017. Jego utwory nie zostały wydane w formie płyty, można je było tylko odtwarzać w formie streamingu, co dyskwalifikowało go do nagród. Postanowiono jednak dostosować regulamin do współczesności, dzięki czemu Chance the Rapper najpierw otrzymał 7 nominacji, a dziś w nocy zgarnął 3 statuetki - dla najlepszego nowego artysty, najlepszy album rap i najlepszy występ rap.

Hołd dla Georga Michela i Davida Bowiego

Występujący na Grammy mają w zwyczaju honorować zmarłych w poprzednim roku artystów. 2016 pod tym względem był dla świata muzyki szczególnie okrutny. Nie było jednak wątpliwości, że spośród wszystkich wielkich, którzy zmarli, najbardziej będzie brakowało Davida Bowiego i Georga Michela. To im głównie składano hołd w występach - i niestety, nie zawsze były to występy udane.

Adele śpiewała specjalnie dla Georga Michela, którego jest wielką fanką. I zapewne będzie chciała o swoim występie zapomnieć jak najszybciej. W pewnym momencie przerwała go i zaczęła jeszcze raz mówiąc, że ''Nie mogę tego spiep***ć dla niego''. Drugie wykonanie było na szczęście trochę lepsze.

David Bowie został uhonorowany statuetkami - jego ostatni album ''Blackstar'' był nominowany w 5 kategoriach i zdobył 5 nagród.

Statuetka dla Krzysztofa Pendereckiego

W tym roku w nominacjach pojawił się polski akcent. W kategorii "Najlepsze nagranie operowe" otrzymał "Król Roger" - opera Karola Szymanowskiego w reżyserii Kaspera Holtena z Royal Opera House w Londynie. Prócz tego kolejny raz nominację otrzymał też Penderecki w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki" w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jak poradziły sobie polskie pozycje podczas rozdania nagród? Niestety, "Król Roger" nie zdobył statuetki. Bezkonkurencyjny był jednak Krzysztof Penderecki. Za album "Penderecki conducts Penderecki" otrzymał w tym roku wyróżnienie.

Nagrody Grammy 2017, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, są nazywane muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 83 kategoriach.

Pozostałe kategorie:

Najlepszy album rap - The Coloring Book - Chance the Rapper
Najlepsze wykonanie popowe - Stressed Out - Twenty One Pilots
Najlepsze wykonanie popowe solo - Hello - Adele
Najlepszy album pop - 25 - Adele
Najlepszy album dance/electronic - Skin - Flume
Najlepsze wykonanie rockowe - Blackstar - David Bowie
Najlepsze wykonanie metalowe - Dystopia - Megadeth
Najlepszy album rockowy - Tell Me I'm Pretty - Cage the Elephant
Najlepszy album z muzyką alternatywną - Blackstar - David Bowie
Najlepsze wykonanie R&B - Cranes in the Sky - Solange
Najlepsza piosenka R&B - Lake by the Ocean - Hod David & Musze
Najlepszy album R&B - Lalah Hathaway Live - Lalah Hathaway
Najlepsze wykonanie rap - No problem - Chance the Rapper ft Lil Wayne & 2 Chainz
Najlepszy album country - Sturgill Simpson - A Sailor's Guide to Earth
Najlepsza piosenka country - Tim McGraw - Humble and Kind
Najlepszy album jazzowy instrumentalny - Ted Nash Big Band, Presidential Suite: Eight Variations on Freedom
Najlepszy album jazzowy wokalny - Gregory Porter - Take me to the Alley
Najlepszy album gospel - Kirk Franklin - Losing my Religion
Najlepszy soundtrack - John Williams, Gwiezdne Wojny - Przebudzenie mocy

Więcej o: