"Jest po udarze, sparaliżowana". To jeden z najpiękniejszych polskich głosów, jej córka prosi o pomoc

"Koledzy namówili mnie, żeby ogłosić zbiórkę na leczenie mojej Mamy - Wandy Warskiej. Jest po ciężkim udarze, sparaliżowana" - zaczyna wpis córka artystki, Gabriela Kurylewicz.

Później Kurylewicz wymienia kilka nazwisk osób, które wpłaciły 100-500 złotych i dziękuje im. Ważny jest także załączony na końcu wpisu numer konta, dzięki któremu można wspomóc artystkę, znaną z piosenek jazzowych jak i pięknych interpretacji polskiej poezji - Warska śpiewała teksty m.in. Kochanowskiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima czy Osieckiej.

Jej najbardziej znane piosenki to "Nim zakwitnie tysiąc róż", "Róże, róże, są tylko róże", "W Weronie" czy "Zabierz moje sukienki". Nastrojowo wykonała też polską wersję przeboju "The Girl From Ipanema", który w tłumaczeniu zyskał tytuł "Oczy masz niebiesko-zielone".

 

Wanda Warska często występowała z zespołami tworzonymi przez jej męża Andrzeja Kurylewicza. Nagrywała też z Krzysztofem Komedą czy Czesławem Niemenem. W 1965 roku razem z mężem założyli w Warszawie Piwnicę Artystyczną.

Jej głos można usłyszeć na ścieżce dźwiękowej filmów "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza czy "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy.

A teraz zobacz: Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o:
Komentarze (149)
"Jest po udarze, sparaliżowana". To jeden z najpiękniejszych polskich głosów, jej córka prosi o pomoc
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 132 razy 114

  To jest jakieś tragiczne nieporozumienie, że w Polsce, kraju w którym leczenie jest rzekomo powszechne i bezpłatne - ktoś tak niebywale zasłużony dla kultury polskiej jak Wanda Warska zdana jest na łaskawe datki przyjaciół i znajomych.

  I to w kraju, w którym Konstytucja RP, Rozdział 2, Art. 68 stanowi wyraźnie:
  „1. Każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia.
  2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
  3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

  To co się dzieje to jest najzwyklejszy skandal.
  A jeszcze większym skandalem jest to, że się do tej sytuacji przyzwyczailiśmy.

 • rumpa

  Oceniono 119 razy 81

  Cholernie się tego boję - udar albo cokolwiek innego, lekarze "ratują" mi życie i ogłaszają "sukces" wypisując mnie sparaliżowaną, srającą pod siebie , i môwiącą "yyyyyyyy". Sytuacja dokładnie jak z córką Błaszczyk - absolutna klęska medycyny zapisana w papierach jako sukces. Mam pytanie jeśli jest tu jakiś lekarz odwalający takie akcje - naprawdę jesteś z siebie dumny? Uważasz że robisz dobrze? Czy zabezpieczasz się przed atakiem rodziny, żeś "nie uratował"? Ale kac gdzieś tam jest?
  Niedawno umarł sąsiad - mógł odejść spokojnie gdy stracił przytomność. Był całkowicie sparaliżowany ale chyba trochę kojarzył. Odleżyny, pieluchy, "yyyyyyyy" i świadoma śmierć po roku męczarni dla wszystkich. Jesteście z siebie dumni czy wolicie nie myśleć co robicie?

 • vega.vincent

  Oceniono 61 razy 51

  Wokaliza z filmu "Pociąg" to coś genialnego.

 • cyreliusz

  Oceniono 53 razy 37

  Kurylewicz -znane nazwisko, to nie przypadek.
  Jak to jest,że sławni ludzie nie mają kasy ?
  Te wpłaty podane w artykule......kwot nie chcę komentować.

 • phugoid

  Oceniono 48 razy 28

  nadal zyjemy w dziadowskim i teroretycznym panstwie i nic na to nie poradzila i nie poradzi nawet dojna zmiana. czy ktokolwiek w niemczech czy np. w czechach po udarze czy wylewie zbiera kase na pomoc??

 • rozterka47

  Oceniono 31 razy 27

  Wokaliza z "Pociągu" niezapomniana , zreszta sam film tez byłam jeszcze dzieckiem kiedy go ogladałam . Nic się w zasadzie w polskim społeczeństwie nie zmianiło :(
  Świetna rola Niemczyka, Cybulskiego , Winnickiej ......

  Niezapomniane "Nim zakwinie tysiąc roż " Warskiej . Niezwykła wrazliwośc.

  Warto pomóc , jak ktoś może .

 • pani_noc

  Oceniono 43 razy 23

  Pracuję na oddziale rehabilitacji neurologicznej, której pacjenci to w 99% ludzie po udarach...Najczęściej z tzw. "zestawem udarowym", jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, do tego dochodzą jeszcze papierochy i często upodobanie do płynów z procentami.. Oraz niechęć do kontroli własnego zdrowia: "ja mam cukrzycę (nadciśnienie, mega cholesterol)? niemożliwe, nic nie czułem"...Przyjeżdżają często w ciężkim stanie, bez kontaktu logicznego i wszyscy są poddawani rehabilitacji, która może trwać nawet do 16 tygodni, jest oczywiście bezpłatna... Wielu pacjentów wychodzi od nas na własnych nogach - nie oszukujmy się, osoba w podeszłym wieku i z wieloma chorobami towarzyszącymi (do udaru nie dochodzi bez powodu), często nielogiczna (nie zapominajmy, że udar uszkadza mózg) najprawdopodobniej nie będzie sprawna... Więc pieniądze ze zbiórki mogą być przeznaczone co najwyżej na zapewnienie opieki pani Warskiej - bo żadna kasa nie sprawi, że ta pani wyzdrowieje... I nie jest to kwestia bezduszności lekarzy, tylko skutków udaru... Gdyby pani Wanda o siebie dbała, to zapewne miałaby większą szansę uniknięcia tak ciężkiej choroby. Gdzie była jej córka, gdy matka doprowadzała się do rozmiarów szafy gdańskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX