Ariana Grande to ich idolka. "1. raz zaatakowano imprezę, na której były głównie dzieci i młodsze nastolatki"

"Zrozpaczeni rodzice szukają swoich dzieci po koncercie w Manchester Arena" - donoszą media. Wśród nich były nawet sześciolatki, dla których idolką jest Ariana Grande - zaledwie 23-letnia gwiazda pop.

Po koncercie Ariany Grande w Manchester Arena doszło do eksplozji - twierdzą świadkowie. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako możliwy atak terrorystyczny.

W ataku zginęły co najmniej 22 osoby, a 59 zostało rannych (to najnowsze dane potwierdzone przez policję). wśród nich były dzieci, które przyszły z opiekunami na koncert swojej idolki. Kim jest Ariana Grande?

Amerykańska piosenkarka do niedawna najbardziej znana była widzom kanału dla dzieci i młodzieży Nickelodeon. W serialu "Victoria" z ufarbowanymi na ognistoczerwony kolor włosami od 2009 roku przez kilka lat wcielała się w rolę Cateriny Valentine. Chociaż produkcja zbierała różne recenzje, to pokochały ją dzieciaki. Grande stała się rozpoznawalna, co ułatwiło jej wydanie debiutanckiej płyty. Najpierw z piosenkami z serialu, potem podpisała solowy kontrakt z wytwórnią.

 

W Manchester Arena śpiewała nawet dla kilkuletnich fanów

Jej debiutancki album "Yours Truly" już w pierwszym tygodniu po premierze znalazł na szczycie amerykańskiej listy najczęściej kupowanych płyt magazynu "Billboard". W tak krótkim czasie sprzedała w USA 138 tys. egzemplarzy albumu.

W 2014 została okrzyknięta Przełomowym artystą roku przez Stowarzyszenie Biznesu Muzycznego (ang. Music Business Association). Grande jest też drugą w historii artystką (po Adele), której trzy piosenki pojawiły się w jednym tygodniu w pierwszej dziesiątce amerykańskiej listy przebojów Billboardu.

 

- Od kilku lat przedstawiciele przemysłu muzycznego dostrzegają, że dzieci i młodzież to potężna grupa odbiorców, która na dodatek wchodzi w bardzo emocjonalną relację ze swoimi idolami. Nic więc dziwnego, że na scenie muzycznej funkcjonuje coraz więcej wykonawców "targetowanych" do tego typu widzów - mówi dziennikarz muzyczny Przemysław Gulda. - Najsłynniejszym z nich jest oczywiście Justin Bieber, który nota bene ostatnio z wiekiem coraz bardziej wyrasta już z tej roli. Grande jest niemal modelowym przykładem: zaczynała karierę w telewizyjnym familijnym sitcomie, opowiadającym o nastoletnich gwiazdach popu, a potem stała się taką gwiazdą w rzeczywistości - dodaje.

Chociaż Grande to pozytywny przykład artystki, która nie tylko odtwarza napisane przez kogoś piosenki, ale potrafi także komponować, to jest częścią wielkiej machiny. -  Osoby odpowiedzialne za jej karierę i publiczny wizerunek bardzo dbały o to, żeby teksty jej piosenek i jej koncertowe kreacje odpowiadały oczekiwaniom młodszych nastolatków i nie przekraczały bariery dobrego smaku. Na ostatniej płycie, "Dangerous Woman" z 2016 roku, 23-letnia dziś artystka wyraźnie przesunęła się w kierunku twórczości dla dojrzalszych odbiorców - dodaje. Nagrała choćby duet z kontrowersyjną Nicky Minaj.

 

Ciągle jednak na jej koncerty przychodzą nawet kilkulatki. Tak było właśnie podczas koncertu w Manchester Arena, będącym częścią europejskiej trasy koncertowej piosenkarki.

Ariana Grande: Brak mi słów

Piosenkarka, która zaczynała od gry w musicalach, a dzisiaj gra pop i wpadający w ucho r'n'b, zareagowała już na tragedię, która rozegrała się w nocy w Manchester Arena. "Zgłębi serca, tak bardzo mi przykro. Brak mi słów" - napisała.

To oczywiście nie pierwszy wypadek czy "incydent terrorystyczny", który wydarzył się podczas wielkiego koncertu muzycznego. Wiele osób pamięta choćby tragedię, która wydarzyła się w Gdańsku w 1994 roku. Podczas koncertu grupy Golden Life wybuchł pożar, zginęło 7 osób. - Zdarzały się już także ataki terrorystyczne na koncerty i inne masowe imprezy kulturalne - najbardziej jaskrawym przykładem jest oczywiście zamach sprzed dwóch lat w paryskim klubie Bataclan podczas koncertu zespołu Eagles Of Death Metal - wspomina Gulda. - Ale to pierwszy wypadek, kiedy zaatakowana została impreza, w której wśród publiczności dominowały dzieci i młodsze nastolatki - podkreśla.

- Ta tragedia wydarzyła się na początku sezonu festiwalowego - przez najbliższe trzy miesiące w każdy weekend w Europie odbywać się będzie co najmniej kilka imprez masowych dla młodych odbiorców. Ich organizatorzy, a także rodzice, od dziś zapewne nie będą spać spokojnie, zastanawiając się nad tym jak zapewnić bezpieczeństwo młodym uczestnikom tych wydarzeń - zauważa Przemysław Gulda.

CZYTAJ: Wybuch na koncercie Ariany Grande w Manchesterze. Co najmniej 22 zabitych i 59 rannych [RELACJA]

Więcej o: