Coldplay na Stadionie Narodowym: "Pomyślcie o uchodźcach". Reakcja widzów?

Brytyjski zespół Coldplay na warszawskim koncercie apelował o to, żeby pomyśleć o cierpiących, w tym także o uchodźcach. Tysiące osób przyjęły to wezwanie z wielkim entuzjazmem.

Ostatnim akcentem tegorocznego długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem, był koncert grupy Coldplay na Stadionie Narodowym w Warszawie. Grupa przyjechała do Polski po raz trzeci, drugi raz do stolicy. Wydarzenie przyciągnęło kilkadziesiąt tysięcy widzów nie tylko z Polski. Obejrzeli starannie wyreżyserowany, pełen rozmachu dwugodzinny koncert.

Trochę polityki, trochę zwykłej ludzkiej empatii

W trakcie występu wokalista grupy Chris Martin nagle zaapelował do zebranych, by ciepło pomyśleli m.in. o uchodźcach i wysłali im pozytywną energię. Tysiące osób przyjęły to wezwanie z wielkim entuzjazmem.

Koncert zaczął się innym mocnym politycznym akcentem. Zanim muzycy wyszli na scenę, widzowie mogli usłyszeć z głośników słowa: "Nienawiść między ludźmi przeminie, dyktatorzy odejdą, a władza, którą odebrali ludziom, wróci do ludzi".
Tym wstępem, zaczerpniętym z przemówienia ze słynnego filmu Charliego Chaplina "Dyktator", zespół co prawda rozpoczyna swoje koncerty podczas tej trasy na całym świecie, ale w Polsce te słowa zdawały się brzmieć o wiele mocniej niż w innych krajach. Świadczy o tym reakcja publiczności, która przyjęła je ogromnym aplauzem i długo biła po nich brawo.

Coldplay na Narodowym: zjawiskowe widowisko

Coldplay przywiózł do Polski olśniewające widowisko, pełne rozmachu, ale bardzo spójne. Angielska pop-rockowa formacja, ciesząca się dziś gigantyczną popularnością, jest jedną z tych, która potrafi stworzyć ciekawy spektakl wielkiego kalibru, posługując się m.in.: fajerwerkami, konfetti, kolorową scenografią, wielkimi nadmuchiwanym piłkami, czy prostymi, ale świetnie zrealizowanymi wizualizacjami, pokazującymi żywiołowo zachowujących się członków grupy w dużych zbliżeniach.

Autorzy oprawy tego koncertu wykorzystali także ogromne ekrany o wielkiej rozdzielczości oraz tysiące ledowych opasek, rozdawanych publiczności i świecących podczas wybranych piosenek. Sztuczki technologiczne nie przysłoniły jednak tego, co w tym widowisku było najważniejsze: muzyki i bliskiego kontaktu z publicznością.

Jeśli chodzi o to ostatnie, wokalista grupy okazał się prawdziwym mistrzem: choć mówił do tysięcy widzów na wielkim stadionie, bardzo skutecznie budował poczucie wielkiej bliskości. A kiedy przedłużał kolejne piosenki, mówiąc widzom: "Tak znakomicie je śpiewacie, że po prostu chcę was jeszcze usłyszeć", każdy z nich mógł się poczuć wyróżniony.

Miłym gestem wobec tych, którzy nie zdołali dopchać się pod barierki głównej sceny na płycie, był moment, kiedy muzycy nagle zeszli na płytę i przeszli na małą scenę ustawioną po drugiej stronie płyty. Zagrali tam dwie piosenki, wspominając swoje pierwsze, skromne i kameralne koncerty sprzed dwóch dekad. 

To dla nas niesamowite, że pokonaliście tyle trudności, żeby tu dotrzeć i być z nami - przemawiał Martin z dużą dozą empatii. - Wysokie ceny biletów, korki na drogach i wszystkie nieprzyjemności związane z imprezami masowymi. Naprawdę doceniamy, że to wszystko znosicie.

Koncert zakończył się długimi owacjami. Grupa zapowiedziała, że chętnie wróci do naszego kraju najszybciej, jak to będzie możliwe.

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o:
Komentarze (171)
Coldplay na Stadionie Narodowym: "Pomyślcie o uchodźcach". Reakcja widzów?
Zaloguj się
 • hucek76

  Oceniono 202 razy 170

  Sprecyzujmy... Chris Martin powiedział o tym abyśmy pozwolili sobie na chwilę refleksji, zastanowienia i wysłali naszą energię do tych którzy tego potrzebują. Cytuję: "ludzi w Portugalii (zapewne chodziło o tych, którzy zginęli w pożarach - przyp.), Londynie (zapewne chodziło o pożar - przyp.), uchodźcach, potrzebujących, Waszych bliskich"
  Wybraliście wyrwany z kontekstu fragment i wokół niego obudowaliście historię w tym artykule...
  Nie podoba mi się to, choć przeciwko uchodźcom (tym prześladowanym, poszkodowanym) nic nie mam...
  A zostawiając politykę - koncert genialny!

 • edo1404

  Oceniono 55 razy 47

  "Wydarzenie przyciągnęło kilkadziesiąt tysięcy widzów nie tylko z Polski, którzy oglądali starannie wyreżyserowany, pełny rozmachu dwugodzinny koncert." - za takie zdanie, mój nauczyciel języka polskiego zabiłby - mnie, albo siebie.

 • lun2000

  Oceniono 71 razy 39

  Wysłać wojsko do krajow arabskich stworzyć tam enklawę dla uchodźców, niech tam przybywają i tworzą panstwo demokratyczne. Wykroic taki teren, obstawić żołnierzami, pomóc im wybrac demokatyczxne władze. A komu się tak nie podoba to out. I po co ich tutaj ciągnąć? Gdzie jest sens?

 • vald

  Oceniono 34 razy 22

  Zapytałem Niemców w Jastarni; dlaczego tu przyjeżdżacie, przecież możecie pojechać na południe Francji do Włoch, morze cieplejsze, lepsza pogoda. Poza tym macie przecież swoje plaże nad Bałtykiem.
  Odpowiedź była symptomatyczna i myślę że tak w duchu to myśli większość Niemców, ale poprawność polityczna każe im milczeć.
  Odpowiedzieli: wiesz, tutaj są sami biali, nie ma czarnych, czujemy się poza tym bezpieczniej niż gdziekolwiek indziej.

 • Oceniono 90 razy 22

  Pane Kaczynskij. Trzeba zabronić przyjazdu do Polski takich zespołów promujących zgniliznę moralną Zachodu. Ten zespół nie zaśpiewał ani jednej piosenki o PiS, o ojcu Rydzyku, nie zaprosił na scenę Beatę Klempę, nie propagował zdrowej młodzieży ONR. To dlatego, że macie słabego ministra kultury tow. Kaczyńskij. Gdyby on brał przykład z naszej minister towarzyszki Furcewej, byłby porządek w waszej kulturze. Ale mimo tych oczywistych błędów ideologicznych pozdrawiamy Was w 1-Majowym pochodzie w Moskwie i życzymy byście jak najszybciej osiągnęli etap socjalizmu. Tow. Breżniew

 • p.bera

  Oceniono 47 razy 21

  wszyscy apeluja przyjmujmy itd.... to niech ci co apeluja zaczna od siebie, ci wlasnie muzycy, poslowie, swiat kultury itd, niech nam pokaza jak to robic oni najpierw.

 • radhex

  Oceniono 88 razy 20

  a ilu uchodźców ugościło Coldplay? ilu ugościło lub zamierza ugościć z tych co nawołują do przyjmowania?

 • cucurucu

  Oceniono 49 razy 19

  A to byl koncert charytatywny? Ile kasy Coldplay zgarnelo i ile dalo na uchodzcow?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX