"Wiedźmin" w teatrze, "Piloci" z samolotem na scenie... O tych polskich musicalach będzie głośno

Jakub Panek
Teatralna wersja "Wiedźmina", superprodukcja "Piloci" o walczących w Bitwie o Anglię Polakach, czy w końcu światowej sławy musical Claude'a-Michela Schonberga i Alaina Boublila "Les Miserables" - to najważniejsze musicalowe propozycje polskich teatrów na rozpoczynający się właśnie sezon.

Mimo, że musical jako gatunek wciąż w Polsce nie jest tak popularny jak w Wielkiej Brytanii (West End) czy Stanach Zjednoczonych (Broadway), to nie mamy powodów do narzekań. Po skromnych początkach, od kilku lat w naszym kraju oglądamy coraz więcej takich przedstawień. Musicale - głównie polskojęzyczne wersje wielkich światowych hitów (takich jak np.: "Upiór w operze, "Koty", "Notre Dame de Paris", "Evita", "Zakonnica w przebraniu" czy "Mamma Mia!") robione są z niezwykłą pieczołowitością. Śpiewają w nich najlepsi polscy wokaliści musicalowi, a scenografia, efekty specjalne czy kostiumy pochłaniają setki tysięcy złotych. Efekt? Często zachwycający.

Sezon teatralny 2017/2018, który właśnie się rozpoczyna będzie wyjątkowy. Na afisze trafi rekordowa liczba tytułów musicalowych. Wybraliśmy te najbardziej oczekiwane, które jeszcze nim pojawią się recenzje krytyków teatralnych - dają nadzieję na wysoki poziom i dużą porcję dobrze przygotowanej rozrywki. Prezentujemy je według dat premier.

"Wiedźmin", Teatr Muzyczny w Gdyni, premiera 15 września

Na podstawie opowiadań Sapkowskiego powstał już komiks, nakręcono film, serial, stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe. Teraz w Gdyni powstaje pierwsze przedstawienie teatralne. Scenariusz musicalu oparto na podstawie opowiadań: "Miecz przeznaczenia", "Kwestia ceny", "Ostatnie życzenie", "Coś więcej" i "Okruch lodu". - Planujemy zastosowanie nowoczesnych technologii multimedialnych, ale w sposób, który nie zdominuje człowieka na scenie. Chcemy by widzowie mieli poczucie, że są w teatrze, a nie w kinie - powiedział w rozmowie z kultura.trojmiasto.pl Wojciech Kościelniak, reżyser "Wiedźmina".

Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed przeróżnymi stworami, nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować neutralność.

W rolach głównych m.in.: Krzysztof Kowalski, Modest Ruciński, Zbiniew Sikora i Julia Totoszko. Bilety: 50-120 zł, muzyczny.org.

"Doktor Żywago", Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, premiera 15 września

To kolejny po "Korczaku", "Upiorze w operze" i "Skrzypku na dachu" musical wystawiany na nowoczesnej scenie podlaskiej opery.

„Doktor Żywago” to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości w czasach rewolucji. Zawiłe losy tytułowego bohatera  lekarza, poety - Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard rozgrywają się na tle historycznych przemian Rosji - od początku XX wieku, przez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową aż do lat trzydziestych XX w. Musical, którego polską premierę przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska jest adaptacją nagrodzonej literackim Noblem powieści Borysa Pasternaka.

Przedstawienie reżyseruje Jakub Szydłowski. W rolach głównych m.in.: Łukasz Zagrobelny, Paulina Janczak, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk i Dariusz Kordek. Bilety: 45-120 zł, oifp.eu.

"Nine", Teatr Muzyczny w Poznaniu, premiera 30 września

Słynny broadwayowski musical "Nine" pod koniec września zagości na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu. Historia nawiązuje do oscarowego filmu Federica Felliniego "Osiem i pół" z 1963 roku, z kultową rolą Marcello Mastroianniego. Guido Contini, znany włoski reżyser filmowy i celebryta, w przeddzień 40. urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy film, ale nie ma na niego pomysłu. W dodatku, jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawią się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej prostytutki Saraghiny.

Przedstawienie reżyseruje Jacek Mikołajczyk, odpowiedzialny za niezwykle udaną poprzednią premierę - musical "Zakonnica w przebraniu". W rolach głównych m.in. Damian Aleksander, Oksana Hamerska, Barbara Melzer i Ewa Kłosowicz. Bilety: 35-120 zł, teatr-muzyczny.poznan.pl.

"Kobiety na skraju załamania nerwowego", Teatr Rampa w Warszawie, premiera 6 października

Musical „Kobiety na skraju załamania nerwowego” wg słynnego filmu Almodóvara już w dniu premiery na Broadwayu w 2010 roku okrzyknięto sukcesem. Jego wystawienie w Teatrze Rampa będzie polską prapremierą. Twórcami musicalu są młodzi artyści znani z wykreowania widowiska "Rapsodia z demonem" z przebojami Queen oraz rock opery "Jesus Christ Superstar" - Jakub Wocial, Dominika Łakomska oraz Santi Bello.

- To będzie trzecie wystawienie tego musicalu na świecie, a drugie w Europie, zaraz po Londynie. Mam nadzieję, że skompletowana z świetnych aktorów obsada oraz niezwykła scenografia będą dla widzów miłym zaskoczeniem. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się pośmiać, wzruszyć i zobaczyć 21 wirujących po ulicach Madrytu osób - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Jakub Wocial, odpowiedzialny za inscenizację.

W rolach głównych m.in.: Małgorzata Regent, Anna Sztejner i Dariusz Kordek. Bilety: 50-110 zł, teatr-rampa.pl.

"Piloci", Teatr Muzyczny Roma, premiera 7 października

Warszawski teatr przygotowuje najdroższy w swojej, ale też polskiego teatru musicalowego historii spektakl. Superprodukcja Romy pochłonie przynajmniej kilka milionów złotych! Ale to nie tylko pokaźny budżet, a wysoka poprzeczka artystyczna jaką teatr sobie ustawił, pokazując doskonale zrealizowane w ostatnich latach musicale (jak np. "Mamma Mia!", "Upiór w operze", "Koty" czy "Taniec wampirów") sprawiają, że to najbardziej oczekiwana premiera roku wśród teatrów rozrywkowych.

 

Nowy musical Teatru Muzycznego Roma - "Piloci" będzie opowiadał o pilotach biorących udział w czasie II wojny światowej w Bitwie o Anglię. To ma być także historia wielkiej miłości młodego lotnika Jana i Niny, aktorki kabaretowej, historia uczucia, które zostanie brutalnie przerwane przez wojnę. - Moi dziadkowie brali udział w tej ważnej bitwie, stąd ten pomysł. Nie tworzę jednak musicalu historycznego. To będzie przedstawienie przygodowe, pełne emocji i energii. Dla mnie istotną sprawą jest zdjęcie polskiego bohatera z piedestału. Bliżej nam do Stevena Spielberga niż Henryka Sienkiewicza - zdradził w rozmowie z "Wyborczą" Wojciech Kępczyński, dyrektor Romy, reżyser przedstawienia i autor libretta. - Akcja dzieje się na kilku planach jednocześnie, do tego dochodzą jeszcze projekcje multimedialne i jeżdżąca scenografia, której kierunki musimy opanować do perfekcji, żeby obyło się bez wypadku. Materiał muzyczny jest różnorodny stylistycznie i bardzo wymagający wokalnie. Jako zespół jesteśmy przekonani, że wszystko razem zrobi ogromne wrażenie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Edyta Krzemień, która w "Pilotach" na zmianę z Zofią Nowakowską i Natalią Krakowiak wcieli się w główną postać - Ninę.

Do zespołu twórców "Pilotów" Kępczyński zaprosił stałych współpracowników: asystuje mu Sebastian Gonciarz, napisanie muzyki powierzył braciom Kubie i Dawidowi Lubowiczom, teksty piosenek napisał Michał Wojnarowski, scenografię przygotowuje Jeremi Brodnicki, kostiumy Dorota Kołodyńska, choreografię Agnieszka Brańska, za reżyserię światła będzie odpowiadał Marc Heinz, a za fryzury Jaga Hupało.

W musicalu na scenie pojawi się replika samolotu Hawker Hurricane. Przedstawienie ma zawierać projekcje 3D specjalnie przygotowane na ściany ledowe, które teatr zakupił na potrzeby musicalu "Mamma Mia!". Nie zabraknie też efektów pirotechnicznych. - Chcę pokazać dwie bitwy powietrzne. Do tego potrzebuję rozwiązań technologicznych dotąd niestosowanych w polskim teatrze - podkreśla Kępczyński.

W rolach głównych m.in.: Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Jan Traczyk, Janusz Kruciński i Robert Rozmus. Bilety: 90-200 zł, teatrroma.pl.

"Les Miserables", Teatr Muzyczny w Łodzi, premiera 14 października

"Les Miserables" - światowej sławy musical Claude`a-Michela Schonberga i Alaina Boublila - jest adaptacją "Nędzników", arcydzieła Wiktora Hugo. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, zamętu powstania 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów, a przede wszystkim zbiegłego więźnia Jeana Valjeana, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert. Valjean, skazany za kradzież chleba, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości. W Łodzi ten światowy hit wyreżyseruje Zbigniew Macias. Będzie to już kolejne w Polsce wystawienie "Les Miserables". Wcześniej musical pokazał Teatr Muzyczny w Gdyni (1989 r., reż. Jerzy Gruza) i Teatr Muzyczny Roma w Warszawie (2010 r., reż. Wojciech Kępczyński).

- Praca nad "Nędznikami" idzie bardzo szybko. Już w pierwszym tygodniu zarysowaliśmy połowę I aktu musicalu. Możliwość kreowania postaci Jean Valjeana to nie tylko spełnienie marzenia, ale przede wszystkim wielkie wyzwanie, nie tylko aktorskie, ale i wokalne. Muzyka Claude’a-Michela Schoenberga w genialny sposób ilustruje zmiany emocjonalne głównego bohatera. Naszym zadaniem teraz jest wyważyć je oraz odpowiednio pokolorować frazy, tak aby widz miał szansę podążać za zmieniającą się jak w filmie akcją - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Jakub Wocial, który na zmianę z Marcinem Jajkiewiczem zagra główną rolę Jeana Valjeana.

W głównych rolach m.in.: Jakub Wocial, Marcin Jajkiewicz, Katarzyna Łaska, Łukasz Zagrobelny i Beata Olga Kowalska. Bilety: 30-150 zł, teatr-muzyczny.lodz.pl.

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o: