Rockowy musical o Janie Pawle II rusza w trasę. Papieża zagra Jacek Kawalec

Pierwszy polski musical o papieżu odwiedzi kolejne miasta. Z Jackiem Kawalcem zagrają Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy oraz Agnieszka Kaczorowska.

Pierwszy polski musical o życiu Jana Pawła II spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Krakowska premiera zakończyła się owacją na stojąco, a spektakl obejrzało już 9 tys. widzów.

Teraz "Karol" zostanie wystawiony w kolejnych polskich miastach. Na początek odwiedzi Łódź (20 października 2017) oraz Gdańsk (12 listopada 2017).

"Karol" - fabuła

“Karol” opowiada o życiu Karola Wojtyły, od czasów jego dzieciństwa w Wadowicach, przez okres krakowski, aż do posługi papieskiej Jana Pawła II.

Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, jednej z najlepszych scen musicalowych w Polsce.

 

To musical o pogodnym chłopaku z Wadowic, który chciał żyć, tak, jak jego rówieśnicy, chodząc po górach, kibicując swojej ukochanej drużynie piłkarskiej, śmiejąc się, marząc, bawiąc się. Ale dziejąca się na wyciągnięcie ręki historia kazała mu dokonywać zupełnie innych wyborów o fundamentalnym znaczeniu dla losów Polski i losów całego świata – podkreślił Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza w rozmowie z KAI.

Wykorzystujemy bardzo różne języki i formy artystyczne, bo to bardzo zróżnicowany życiorys, pełen wolt, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji - dodał.

Jacek Kawalec jako papież

W Jana Pawła II ponownie wcieli się Jacek Kawalec. Miliony Polaków kojarzą go z rolą prowadzącego z "Randki w ciemno". Jednak Kawalec to także aktor teatralny (znany przede wszystkim z Teatru Syrena w Warszawie) i telewizyjny (“Ranczo”).

'Karol' Musical'Karol' Musical fot. Krzysztof Korwin-Piotrowski, kadr Youtube

Jak przyznaje Jacek Kawalec, nie jest to dla niego łatwa rola:

- To ogromne wyzwanie i duża odpowiedzialność, bo wszyscy mamy jakieś wyobrażenie o Janie Pawle II. W tym musicalu chcemy pokazać go nie jako papieża, ale przede wszystkim jako człowieka - powiedział aktor w rozmowie z KAI

Kawalec podkreśla, że Jan Paweł II inspiruje osoby z różnych środowisk:

- Pamiętam tłumy warszawiaków, które przyszły oddać mu hołd. Widziałem tam różnych ludzi: i tych głęboko wierzących i tych, którzy prawdopodobnie wcale do Kościoła nie chodzą.

Musical "Karol" - obsada

Oprócz Jacka Kawalca w spektaklu wystąpią m.in. Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy, Agnieszka Kaczorowska oraz Agata Nizińska, która zagra Emilię Wojtyłę, matkę Karola.

Muzyka w "Karolu"

Twórcy pierwszego polskiego musicalu o Janie Pawle II sięgnęli po piosenki literackie i ballady, a w spektaklu usłyszymy przede wszystkim rock i pop. Za stronę wokalną "Karola" odpowiada Katarzyna "Puma" Piasecka - piosenkarka, pianistka, kompozytorka, stypendystka Berklee College of Music w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.

 

Muzykę do spektaklu napisał Filip Siejka, warszawski kompozytor i autor piosenek takich artystów jak Patrycja Markowska, Natalia Kukulska, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki czy zespołów Perfect i Feel.

"Gra o tron" 7. sezon 7. odcinek - zwiastun

Więcej o: