Strachy na Lachy nagrały polityczną piosenkę. W klipie "typowi Polacy". Nie wszystkim się to podoba

W "Co się z nami stało" Strachy na Lachy prezentują stereotypowy obraz polskiego społeczeństwa. I śpiewają: "Mam tego bardziej niż dość".

Strachy na Lachy wracają po czterech latach! Utwór "Co się z nami stało" promuje ich szósty studyjny album. W czarno-białym klipie autorstwa Sławka Pietrzaka widzimy przekrój polskiego społeczeństwa. Pojawia się np. wytatuowany "kibol", starsza pani w moherowym berecie, mężczyzna w koszulce z symbolem "Polski Walczącej" trzymający na rękach czarnoskóre dzieci i ksiądz. Obok nich widzimy kontrowersyjne obrazki, które dla wielu byłyby nie do zaakceptowania: Polka zakochana w terroryście, ksiądz przytulający się do kobiety, starsza kobieta wymachująca krzyżem i Polak robiący masaż czarnoskórej kobiecie.

 

"Mam tego bardziej niż dość" śpiewa Grabaż. I przypomina, że chociaż wszyscy jesteśmy różni, to żyjemy w jednym kraju i musimy nauczyć się ze sobą żyć. A stereotypy, które widzimy w teledysku, niszczą nasze relacje i tworzą niepotrzebne podziały - czas to zmienić.

Utwór został dobrze przyjęty przez fanów zespołu, którzy ze zniecierpliwieniem czekają na więcej.

Polityczne i społeczne wątki już wcześniej pojawiały się w piosenkach Krzysztofa Grabowskiego, m.in. w "Żyję w kraju" Tym razem Grabaż także nie przebierał w słowach:

Nie tchórzę

Ja to pie***lę

Mam tego bardziej niż dość

Od tych ciągłych powtórzeń

Wyżera ci mózg

W chórze

Tylko powtarzasz na głos

Każdą bzdurę na bzdurze

Co dzień powtarza się to

Nie mogę słuchać cię dłużej

Zapytam x 3

[Refren]

Co się z nami stało

Pytanie zadaję

Ilu z nas poszło w ciemność

Ilu z nas nie poznaję

Co się z nami stało? x 4

No co?

Zanim naplujesz

Zanim naplujesz mi w twarz

Lekko w sobie się skulę

I powiem że żałuję

Że kiedyś cię znałem

Że byłem z tobą na ty

A ty

W tym okropnym mundurze

Wykapane SS

Tym rzygam x 3

[Refren]

Co się z nami stało

Pytanie zadaję

Ilu z nas poszło w ciemność

Ilu z nas nie poznaję

Co się z nami stało…

Strachy na Lachy z nową płytą

"Przechodzień o wschodzie" będzie szóstym studyjnym albumem zespołu. Krążek ukaże się już 29 września tego roku i będzie utrzymany w rockowym klimacie, chociaż pojawią się na nim również taneczne rytmy.

Jesienią zespół wyruszy w trasę promującą nowy album. Strachy na Lachy zagrają w takich miastach, jak: Częstochowa, Kraków, Bydgoszcz, Poznań, Radom, Warszawa, Zabrze, Wrocław, Gdynia, Łódź, Toruń czy Olsztyn.

Pani Stasia rozbawiła cały przedział: "Dziś się kupuje pieska!". Trafna ocena rodziny [GAZETA DO POCIĄGU]

Więcej o: