Kultowy film Almodóvara trafił na deski polskiego teatru. "Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było" [ZDJĘCIA]

Byliśmy na próbie musicalu "Kobiety na skraju załamania nerwowego" Teatrze Rampa. I zapewniamy: takiej sztuki jeszcze nie widzieliście.

Teatr Rampa został opanowany przez kobiety! W ten piątek odbędzie się tam długo oczekiwana polska premiera broadwayowskiego musicalu. "Kobiety na skraju załamania nerwowego" to historia oparta na słynnym filmie Pedro Almodóvara o tym samym tytule.

'Kobiety na skraju załamania nerwowego' - próba'Kobiety na skraju załamania nerwowego' - próba fot. kultura.gazeta.pl

Autorski musical Davida Yazbeka i Jeffreya Lane'a szybko stał się hitem Broadwayu i West Endu. Inscenizacja warszawskiego Teatru Rampa będzie zatem pierwszą w Polsce, drugą w Europie i trzecią na świecie.

 

Bohaterką "Kobiet..." jest Pepa ślepo zakochana w Ivanie, który zostawił dla niej żonę. Teraz to ona jest tą porzucona dla młodszej kochanki. Przypadkiem -  opuszczona żona, była kochanka i obecna kochanka - w końcu się spotykają. Kobiety mogą ze sobą walczyć lub sprzymierzyć się przeciwko Ivanowi.

'Kobiety na skraju załamania nerwowego' - próba'Kobiety na skraju załamania nerwowego' - próba fot. kultura.gazeta.pl

Hiszpański temperament, dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i poruszające piosenki to powody - właśnie to zobaczymy w musicalu "Kobiety na skraju załamania nerwowego".

 

Twórcy "Jesus Christ Superstar" zaprosili Almodóvara do polskiego teatru

"Kobiety na skraju załamania nerwowego" w inscenizacji Jakuba Wociala i Santiago Bello (choreografia) reżyseruje Dominika Łakomska. W produkcji wystąpią najlepsi musicalowi aktorzy i wokaliści, m.in. Małgorzata Regent, Anna Sztejner, Dariusz Kordek oraz gwiazdy Teatru Rampa znane z "Rapsodii..." z przebojami Queen czy rock opery "Jesus Christ Superstar" m.in. Natalia Piotrowska, Maciej Pawlak i Sebastian Machalski.

 

Tłem dla niesamowitych układów choreograficznych jest oryginalna scenografia. Jej elementem jest mapping (ang. odwzorowanie) czyli trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk:

 

"Kobiety na skraju załamania nerwowego" otworzyły Almodóvarowi drzwi do kolejnych wielkich produkcji i tytułów - a co za tym idzie - do najważniejszych filmowych nagród. Za "Kobiety ..." otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Produkcja dobyła też Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1988 roku, 5 statuetek Goi (nagrody Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych) i nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto.

Prapremiera musicalu "Kobiety na skraju załamania nerwowego" w Teatrze Rampa odbędzie się 6 października 2017 o godz. 19.00.

Więcej o: