Spring Break 2018: Kortez headlinerem festiwalu - wraca tam, gdzie zaczęła się jego kariera

Wydał nową płytę, która cieszy się ogromną popularnością, wiosenny sezon rozpocznie od wielkiego plenerowego koncertu na poznańskim festiwalu, na którym kilka lat temu debiutował.

Organizatorzy poznańskiego festiwalu Enea Spring Break ogłosili właśnie pierwszego wykonawcę, a zarazem headlinera przyszłorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia. Będzie to Kortez, niezwykle popularny wokalista, jeden z najważniejszych rodzimych przedstawicieli akustycznego, folkowego singer/songwritingu, którego repertuar oparty jest przede wszystkim na balladach z bardzo osobistymi tekstami, łagodnych pod względem brzmienia, ale bardzo mocnych pod względem emocjonalnym.

Pierwszy, który wystąpi po raz drugi

Kortez będzie pierwszym artystą w historii poznańskiej imprezy, który wystąpi na niej drugi raz. Do tej pory organizatorzy unikali takich sytuacji, chcąc zapewnić premierowy charakter festiwalu. Ale tym razem okazja jest szczególna - Kortez, który dziś jest wielką gwiazdą, zapełniającą nawet bardzo duże kluby i sale koncertowe, jest w pewnym sensie odkryciem tego festiwalu, a zarazem - znakomitym przykładem tego, jak duże znaczenie może mieć dla młodych wykonawców udany występ na tego typu wydarzeniu.

Kortez po raz pierwszy pojawił się na tej promocyjnej imprezie w 2015 roku. Wówczas był jeszcze zupełnie nieznanym chłopakiem z gitarą, który samotnie stanął na scenie klubu Dragon - jednej z kilku festiwalowych lokacji. Jego koncert był bardzo krótki - jak przystało na showcase’owy festiwal - ale jednocześnie: niezwykle esencjonalny i emocjonalny. Ci, którzy się na niego wybrali, mieli okazję przeżyć coś mocnego i niezwykłego. Niektórzy czuli ciarki na plecach, inni czuli, że ten artysta może być - jak to nazywają brytyjskie media muzyczne - „następną dużą rzeczą”.

KortezKortez KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

Mało tego, na koncercie pojawiło się kilku przedstawicieli branży muzycznej - to właśnie oni stanowią sporą część festiwalowej publiczności. Dobre zdanie o Kortezie trafiło więc natychmiast tam, gdzie powinno trafić i tam, gdzie podejmuje się decyzje dotyczące kształtu rodzimego rynku muzycznego. Nic więc dziwnego, że zaraz po koncercie w Poznaniu, Kortez miał już podpisany kontrakt na debiutancki album, na profesjonalną obsługę menedżerską i promocyjną. Po kilku miesiącach usłyszała o nim cała Polska, a dziś jest jedną z największych gwiazd rodzimej sceny muzycznej: właśnie ukazała się jego druga płyta, która tylko wzmocniła jego pozycję na polskim rynku.

Festiwal nieznanych wykonawców

Enea Spring Break jest jednym z pierwszych i najważniejszych polskich festiwali show case’owych. To dość nowa formuła imprez muzycznych, przeznaczona przede wszystkim dla młodych wykonawców, którzy dopiero szukają miejsca na rynku muzycznym i starają się zwrócić na siebie uwagę przedstawicieli branży, mediów i tych spośród zwykłych słuchaczy, którzy poszukują nowości.

Pierwsze tego typu imprezy odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, ciesząc się sporym powodzeniem wśród przedstawicieli branży muzycznej i pomagając ciekawym wykonawcom wypłynąć na szersze wody. Do najważniejszych tego typu wydarzeń zaliczyć dziś trzeba przede wszystkim amerykański festiwal South By South West odbywający się w marcu w Austin w Teksasie. W Europie najbardziej znaczące imprezy tego typu to m.in.: Eurosonic w holenderskiej miejscowości Groningen, Reeperbahn w Hamburgu czy The Great Escape w Brighton.

Koncert Moniki Brodki podczas Enea Spring Break 2016Koncert Moniki Brodki podczas Enea Spring Break 2016 PIOTR SKÓRNICKI

Organizatorzy poznańskiego festiwalu nie mają ambicji, żeby im dorównać. Przygotowali imprezę idealnie dopasowaną do polskich możliwości i do oczekiwań polskiego rynku. Na dodatek błyskawicznie udało im się zainteresować nią rodzimą branże muzyczną - choć w tym roku odbywała się dopiero po raz czwarty, była obowiązkowym punktem w kalendarzach wielu przedstawicieli wytwórni płytowych, menedżerów, agentów, klubowych i festiwalowych bookerów, a także dziennikarzy muzycznych. Co ważniejsze - udało się do Poznania przyciągnąć także spore grono zwykłych słuchaczy, którzy kupowali festiwalowe karnety nawet mimo tego, że w programie - zgodnie z założeniami programowymi tego typu imprez - próżno szukać zbyt wielu wielkich gwiazd.      

Festiwal Enea Spring Break odbędzie się w przyszłym roku w dniach 19-21 kwietnia. Karnety trafią do sprzedaży w poniedziałek, 4 grudnia.

Wydarzenie FB >>

Więcej o: