"Poznajcie pana Mirka, który pół życia był uzależniony". Śląski zespół śpiewa o depresji, alkoholizmie i bezdomności

Artyści zrobili klipy ze zwykłymi ludźm, a oni opowiedzieli o swoich problemach. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy.

- Osobą bezdomną może stać się każdy z nas - mówi Pani Maria, bohaterka pierwszego mikrodokumentu artystów z MÓW - "Jestem zbieraczem". Pani Maria jest szefową noclegowni dla bezdomnych. Sprawia, że 59 facetów słucha jej jak dzieci matkę. To kobieta z ogromną pasją, która w pełni poświęciła swoje życie innym ludziom. Twierdzi, że noclegownia to jej drugi dom.

Swoją historią podzieliła się z zespołem MÓW. Ich projekt "MÓWimy muzyką" opowiada o ludzkich problemach, o których wielu z nas woli zapomnieć. Pierwszy klip poświęcony bezdomności nagrali w noclegowni położonej między Chorzowem i Bytomiem.

 

Chcieliśmy zrobić coś, by być użytecznym, a z drugiej strony pokazać naszą muzykę. Postanowiliśmy opowiedzieć prawdziwe historie za pomocą artystycznego reportażu - zdradziła nam Ania Bratek, liderka MÓW, do którego należą także Aga Derlak, Mateusz Szewczyk i Patryk Zakrzewski. Za zdjęcia i montaż odpowiada Paweł Mikołajczyk.

- Poznaliśmy tych ludzi i to było wszystko bardzo emocjonalne. Dalej jest. Chcemy, by muzyka wzmacniała przekaz. Postanowiliśmy działać od drugiej strony - najpierw były piosenki, potem opowiedzenie historii - mówi Ania.

Drugi dokument - "Ciężar", mówi o alkoholizmie. Jego bohaterem jest pan Mirek, który do trzydziestego roku życia był uzależniony od alkoholu.

- To był poniedziałek, godzina 18:30. Spotkałem dwie osoby, które były ze mną rok wcześniej na odwyku. I chyba pierwszy raz w życiu poczułem, że jest szansa.

 

Pan Mirek nie pije od trzydziestu lat. Jest szczęśliwym mężem i dziadkiem, właścicielem firmy. Jego wola walki i chęć powrotu do życia sprawiła, że pokonał nałóg. Teraz jego historia może zainspirować kogoś innego.

- Chcieliśmy zrobić coś, by być użytecznym. Marzy nam się, by mówić o czymś ważnym i uwrażliwiać ludzi na te problemy - dodaje Ania.

Ostatnia, trzecia etiuda ukaże się na Youtubie zespołu MÓW już 15 grudnia o 20:00. Jej bohaterką będzie 17-letnia dziewczyna, która boryka się z depresją.

11 maja o 19:00 w siedzibie Miasta Ogrodów w Katowicach odbędzie się koncert podsumowujący projekt. Gośćmi specjalnymi będą bohaterowie dokumentów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej o: