Yach Paszkiewicz nie żyje. Autor ponad 400 teledysków miał 59 lat

Yach Paszkiewicz nie żyje. Autor setek teledysków, nazywany "ojcem polskiego wideoklipu", oraz twórca nagród Yachy miał 59 lat.

"Yach Paszkiewicz odszedł" - poinformowali w środę wieczorem na Facebooku przedstawiciele Festiwalu Polskich Wideoklipów YACH FILM.

Yach Paszkiewicz. Reżyser teledysków

Jan "Yach" Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 roku w Bydgoszczy. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był również członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Był mężem Magdaleny Kunickiej.

Dwukrotnie nominowany do polskich nagród muzycznych Fryderyk za wideoklip roku - do piosenki "Kumple Janosika" zespołu Big Cyc oraz do piosenki "Koledzy" Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego.

 
 

Był autorem ponad 400 teledysków. Nakręcił wideoklipy m.in. dla takich muzyków jak De Mono, Kult, Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Golden Life, Hey czy Budka Suflera.

- Kształtowały mnie niezapomniane bydgoskie koncerty Budki Suflera, Czesława Niemena z SBB czy Breakoutu, który grał na Torbydzie trzy dni pod rząd!- wspominał rok temu w rozmowie z bydgoską "Wyborczą".

Ojciec Festiwalu Polskich Wideoklipów

Paszkiewicz współtworzył też Festiwal Polskich Wideoklipów YACH FILM. To do dziś jedyny w Polsce - i jeden z niewielu w Europie - festiwal teledysków.

Najważniejszym punktem imprezy jest rywalizacja o tytuł najlepszego polskiego wideoklipu, wyprodukowanego w ciągu 12 miesięcy poprzedzających festiwal.

Oprócz głównej nagrody przyznawane są także wyróżnienia w kategoriach: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia czy kreacja aktorska wykonawcy muzycznego.

Pierwsze edycja festiwalu została zorganizowana w Bydgoszczy w 1989 roku. Dwa lata później impreza została przeniesiona na stałe do Gdańska, a od 1993 odbywa się corocznie.

W latach 2003-2011 organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Intermedialnej "Bursztynowe Oko".

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci