Musical "Piloci" z warszawskiej Romy to sukces kasowy. Obejrzało go już ponad 100 tys. osób!

Jakub Panek
W niespełna cztery miesiące po premierze (7 października 2017 r. - red.) polski musical "Piloci" z warszawskiego Teatru Muzycznego Roma obejrzało już ponad 100 tys. osób. W porównaniu do innych teatrów, w tym muzycznych - to absolutny rekord.

Decydując się na ten musical dyrektor Teatru Roma Wojciech Kępczyński z jednej strony realizował swoje marzenie, z drugiej zaś podejmował olbrzymie ryzyko. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, choć nieoficjalnie wiadomo, że "Piloci" pochłonęli kilkanaście milionów złotych! Dla porównania wystawienie spektaklu w klasycznym teatrze kosztuje zwyczajowo 200-400 tys. złotych. Ryzykował, bo stworzył autorskie przedstawienie. Tworząc libretto sięgnął do historii swojej rodziny. Bracia jego babci Maksymilian i Jan Lewandowscy byli pilotami brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF) i walczyli w polskich dywizjonach podczas Bitwy o Anglię i później, do końca II wojny światowej. Dotychczas ten najważniejszy teatr musicalowy w Polsce głównie korzystał ze sprawdzonych hitów z Londynu (takich jak np.: "Koty", "Upiór w operze", czy "Mamma Mia!").

 

Ale zarówno krytyka, jak i widzowie w lwiej części okazali się zgodni - "Piloci" to triumf polskiego teatru muzycznego, najwyższa jakość realizacji i najzwyczajniej w świecie - wciągające i wzruszające przedstawienie.

Sukces potwierdza też prawie 100-proc. frekwencja każdego wieczora. Nie brakuje także opinii wyjątkowych gości z zagranicy. - To był wspaniały wieczór i gratuluję tak oryginalnego, imponującego i bardzo poruszającego musicalu - powiedział Peter Kornicki, syn polskiego pilota majora Franciszka Kornickiego, dowódcy brytyjskiego dywizjonu lotniczego z czasów II Wojny Światowej. Przedstawienie zostało nominowane do "Bestsellerów Empiku 2017" w kategorii "Wydarzenie roku".

PRZECZYTAJ TEŻ: "Piloci" w Teatrze Muzycznym Roma to triumf. Ogień na scenie i złote wokale [RECENZJA]

W sylwestrowy wieczór premierę miał dwupłytowy album z przedstawienia. To wyjątkowo udane wydawnictwo. Nie tylko za sprawą szaty graficznej i jakości nagrań, ale także dlatego, że "Piloci" zawierają w sobie kilka naprawdę bardzo dobrych musicalowych hitów. Muzykę do przedstawienia stworzyli Jakub i Dawid Lubowiczowie. Wszystkie teksty napisał Michał Wojnarowski. Udało mu się opowiedzieć historię, nie plącząc aktorom języków. Z przyjemnością się tych piosenek słucha.

Roma nie zwalnia tempa - wiosną swoją premierę będzie miała winylowa wersja płyty.

 

Musical wystawiany jest na dużej scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 49 aż 7 razy w tygodniu (wt.-ndz., w sobotę są dwa przedstawienia). Bilety są dostępne w kasie teatru i na stronie www.teatrroma.pl. Spektakl być może już w 2019 roku zastąpi kolejny tytuł. Z ustaleń Gazeta.pl wynika, że dyrekcja teatru rozpoczęła już rozmowy z właścicielami praw kilku hitów w Londynie. Warto się więc pośpieszyć, nim znakomici "Piloci" odlecą z Warszawy.

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o: