Nie żyje Jerzy Milian. Wybitny muzyk miał 82 lata

Jerzy Milian był wybitnym jazzmanem i kompozytorem, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem - tak zmarłego w wieku 82 lat artystę wspominają współpracownicy.

- W środę wieczorem zmarł Jerzy Milian. Wybitny jazzman, wibrafonista, kompozytor, aranżer, a ponad wszystko – wspaniały człowiek. Będzie Go bardzo brakować - czytamy na stronie GAD Records.

Jerzy Milian urodził się w 1935 roku w Poznaniu. W wieku 16 lat skończył szkołę muzyczną, gdzie kształcił się u takich wybitnych kompozytorów, jak Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.

W latach 50. tworzył kwintet razem ze Stanisławem Chwiłkowskim, Ryszardem Czaplickim, Jerzym Piątkiem i Stanisławem Liskiem. Grał także na wibrafonie w sekstecie Krzysztofa Komedy. Komponował też muzykę do kabaretów.

 

Jerzy Milian był przede wszystkim jazzmanem. Brał udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jamboree. Oprócz tego pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach i wykładał na poznańskiej PWSM. Miał także wielki talent malarski.

W roku 2004 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Milian miał 82 lata.

Więcej o: