Sławomir Wesołowski zarzucił członkom formacji dziś występującej pod szyldem Papa D., że wykorzystali bez jego zgody nazwę zespołu ''Papa Dance''.
''Nie naruszaliśmy prawa autorskiego i nic nie musimy płacić. To dla nas wielkie moralne zwycięstwo!'' - napisał na swoim Facebooku Paweł Stasiak, wokalista grupy Papa D.
Sławomir Wesołowski domagał się od zespołu miliona złotych odszkodowania za jego zdaniem bezprawne wykorzystanie nazwy formacji, którą założył w latach 80. razem z Mariuszem Zabrodzkim.
Wszystko zaczęło się, kiedy muzycy zdecydowali się ponad 17 lat temu wrócić na scenę jako zespół Papa Dance. Współpracowali wtedy z Mariuszem Zabrodzkim, który posiada prawo do wykorzystania nazwy ''Papa Dance''. Tak jak w latach 80., napisał im wszystkie piosenki na powrotny album. Nie współpracuje już z zespołem, który zmienił nazwę na ''Papa D.'' w 2007 roku.
W 2006 roku Wesołowski założył sprawę w sądzie. W 2016 roku tłumaczył, że pomimo tego, że zapytano go o zgodę, to uznał, że nie powinno dojść do reaktywacji, bo muzycy ''fatalnie wypadali na scenie'' i szkoda było mu ''legendy Papa Dance'', którą starannie budował - donosi Onet.
Stasiak w rozmowie z Onetem podkreślił, że sprawa tak naprawdę była jego zdaniem nie miała sensu:
Moim zdaniem sprawa nie dotyczy bezpośrednio nas. Dlatego, że wracając na rynek mieliśmy kontakt z Mariuszem Zabrodzkim, który miał prawo do nazwy, zastrzeżonej w urzędzie patentowym, a teraz go z nami nie ma. Nie ma też już właściwie nazwy Papa Dance, więc to trochę absurdalna sytuacja
Przez 12 lat trwała sądowa batalia, która w końcu się zakończyła z korzyścią dla pozwanych. Piosenkarz tak podsumował całą sytuację:
Wygraliśmy tę dwunastoletnią wojnę nerwów, w której broniliśmy swojego prawa do wykonywania zawodu i prawa pobierania honorariów za swoją pracę. (...) Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas podczas tego wieloletniego procesu. Dziękuję ja oraz moi koledzy - papadęsi
Papa Dance powstało w 1984 roku. Zespół założyli producenci Sławomir Wesołowski i Mariusz Zabrodzki. Pierwszy skład grupy tworzyli Grzegorz Wawrzyszak na wokalu, Marek Karczmarek grający na instrumentach klawiszowych oraz perkusista Tadeusz Łyskawa. Ich pierwsze przeboje ''W 40 dni dookoła świata'' i ''Ordynarny faul'' spodobały się publiczności.
W międzyczasie do muzyków dołączyli Kostek Joriadis i Krzysztof Kasprzyk. Rok później ukazała się debiutancka płyta zatytułowana ''Papa Dance''. W 1990 roku, po 3 zmianach składu, zespół zawiesił działalność na następnych 11 lat. W 2001 roku panowie wrócili na scenę w składzie: Paweł Stasiak, Waldemar Kuleczka, Jacek Szewczyk, Tadeusz Łyskawa, Dariusz Piskorz i Marcin Tywoniuk. Występują do dziś.