Krytyk "New York Timesa" pięknie podsumował pracę Tomasza Stańki. "Dawał doskonały przykład. Nie tylko muzykom"

Nowojorski krytyk Ben Ratliff, który pisze dla "New York Timesa", podsumował pracę zmarłego Tomasza Stańki. "W jego muzyce, aż do końca, było tyle pieczołowitości", powiedział.

Tomasz Stańko był jednym z najwybitniejszych artystów w historii polskiego jazzu. Odszedł 29 lipca, miał 76 lat. Był trębaczem, aranżerem i kompozytorem. Stańko należał to artystów, których ceni się nie tylko w Polsce. Doceniany był w Stanach Zjednoczonych, gdzie często występował. 

Muzyka Stańki reprezentowała według mnie tradycję jazzu, bandleadingu w małych grupach, dyscyplinę i rodzaj ambicji - jeśli jest introwertyczna - ale także niezwykle skomplikowany nastrój. W jego muzyce, aż do końca, było tyle pieczołowitości. Dawał doskonały przykład, i to nie tylko muzykom" – podkreślił Ben Ratliff, krytyk "New York Timesa" w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Stańko był zafascynowany amerykańskim jazzem. W Nowym Jorku grał od 2002 r. Z USA związał się bliżej, kiedy zamieszkał w górnej części Manhattanu. 

Tomasz StańkoTomasz Stańko #Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta

Ben Ratliff pisał m.in. o ostatnim studyjnym nagraniu Tomasza Stańki w Nowym Jorku, albumie "Wisława". Określił go jako artystę, który sugeruje, że "jego muzyka jest refleksyjnym i melancholijnym stanem bycia, a nie zbiorem melodii".

Dźwięk kwartetu odzwierciedla ton trąbki pana Stańki: czysty, powolny, bezczelny, bezbronny. Przez większość czasu gra jest prawie przesadnie miękka i luźna. Jest to oparty na nagraniu studyjnym, wyciszający, medytacyjny rodzaj jazzu, który od dawna wyznacza jego własny styl w małych grupach, a także podstawową tożsamość płyt ECM – ocenił Ratliff.

Sam Tomasz Stańko mówił, że kupił mieszkanie na Manhattanie, by cieszyć się miastem, w którym jazz jest bardzo ważny, a także dlatego, że było o miasto Charliego Parkera, Milesa Davisa i Duke’a Ellingtona.

Byli tutaj wszyscy muzycy jazzowi i historia. Są to nazwiska bliskie wszystkim muzykom jazzowym – mówił.

JT

Oni odeszli od nas w tym roku

Więcej o:
Komentarze (20)
Krytyk "New York Timesa" pięknie podsumował pracę Tomasza Stańki
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 39 razy 39

  Pisać, pisać i jeszcze raz pisać o Stańce, bo zmarł, a "jakoby go wcale nie było", bo cała prasę zdominowały artykuły o Korze. Nie, nie chcę żeby pisano o niej mniej, chcę żeby pisano tak samo dużo o Stańce. Oboje są tego warci. Trudno ważyć czyjeś zasługi dla kultury, ale Stańko był znany na całym świecie, nawet nie wiem czy w niektórych latach nie bardziej w Stanach i Europie niż w Polsce. Grał w wielu formacjach, brał udział w różnorodnych międzynarodowych projektach, jest zaliczany do grona najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie. na prawdę zasługuje na przynajmniej tyle wspomiek i artykułów, co Kora. Na pewno wzajemnie cenili swoją twórczość, razem odeszli, razem powinni byc żegnani.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 26 razy 20

  Spotkałem go gdy byłem pod namiotem w Karwii. Co można robić w Karwii? Postawić parawan, pójść na rybkę a wieczorem posiedzieć przy namiocie z innymi, którzy opowiadali historie o których nikt nie słyszał. W jednej spelunie w której trzeba było wrzucić monetę do maszyny aby posłuchać muzyki, siedział taki mały, człowiek do którego towarzystwo mówiło, mistrzu, zagraj coś. On opowiadał coś o Nowym Yorku, o Maanamie dla których zagrał na trąbce. Ale tego wieczoru nie zagrał. Wszyscy opłacali mu kufle piwa i tych było za dużo. Wtedy dowiedziałem się kim jest ten guru- Stańko. Następnego dnia widziałem go śpiącego na ławce. Ale miał kumpla, który cały czas chronił swojego mistrza. Ciekawa faza w jego życiu. Ale wtedy należał do największych w muzyce. Tylko wtedy bez własnego basenu. Te mają dzisiaj ludzie którzy handlują czereśniami.

 • himils

  Oceniono 8 razy 8

  Dobranoc, Panie Stasiu.

 • lech2011

  Oceniono 6 razy -6

  Czy to ten sam krytyk, który opisuje smak wina ?

 • rikol

  Oceniono 15 razy -13

  New York Times pisze o starym białym mężczyźnie? To ciekawe, bo zatrudniają tam dziennikarzy, którzy nienawidzą białych mężczyzn. Taka linia programowa tej gazety.

 • malkontent58

  Oceniono 37 razy -35

  w kwestii narkotyków, alkoholu, itp......to też taki super przykład???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX