Zmarł legendarny piosenkarz Charles Aznavour. Miał 94 lata

Charles Aznavour był jednym z najsłynniejszych francuskich piosenkarzy, który w przeciągu swojej długiej kariery sprzedał ponad 200 milionów płyt na CAŁYM świecie. Był także kompozytorem i aktorem filmowym.

Charles Aznavour, legendarny francuski piosenkarz, aktor i kompozytor zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu w Alpilles - informują francuskie media. Artysta odszedł w wieku 94 lat.

Śpiewał po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i w języku ormiańskim. W 1984 roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Charles Aznavour był określany mianem ambasadora francuskiej kultury na świecie, często też nazywano go francuskim Frankiem Sinatrą. Artysta mimo zaawansowanego wieku niedługo przed śmiercią wrócił do domu z trasy koncertowej w Japonii - musiał ją przerwać z powodu złamanej ręki. Planował wrócić do pracy, mimo narastających kłopotów zdrowotnych.

Charles Aznavour - życiorys

Aznavour urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu. Z pochodzenia był Ormianienm. Śpiewał już od 9 roku życia, ale pierwszy przełom w jego karierze nastąpił, kiedy Edit Piaf zabrała go ze sobą w trasę koncertową w 1946 roku. Zjechali razem Francję i USA.

Krytycy byli długo bardzo niełaskawi dla piosenkarza. Nie przypadł im do gustu ani jego głos, ani niski wzrost - Aznavour mierzył jedynie 161 cm. Publiczność jednak za nim przepadała i już pod koniec lat 50. był jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci na scenie muzycznej.

 

Na tym etapie wylansował takie przeboje jak "Sur ma vie", "Parce que" czy "Après l’amour". W latach 60. popularność w całej Europie oraz na świecie zdobył utwór "La mamma". Z kolei piosenka "Hier encore" dostała nagrodę od Association of American Songwriters and Composer i medal medal La Médaille Vermeil.

 

W latach 70. jego utwory grali Ray Charles, Fred Astaire i Bing Crosby. Aznavour w trakcie swojej kariery skomponował ponad 1000 piosenek. Zagrał także w około 60 filmach, w tym "Blaszanym bębenku" nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes w 1979 roku.